Polecany post

Remigiusz Mróz ,,Ekspozycja"

Tytuł: ,,Ekspozycja" Autor: Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Filia Liczba stron: 480 Data wydania: 12.08.2015 r. Czasami ludzie są ki...

środa, 24 stycznia 2018

8 przerażających przyszłościowych wizji świata w książkach!

Przyszłość cały czas się zmienia. Nigdy nie jesteśmy jej pewni, jest dla nas jedną wielką zagadką. Obecnie zapowiada się nieco dziwacznie. Idziemy w stronę techniki, powoli zastępują nas roboty.
W tym poście dowiecie się jak przyszłość wyobrażają sobie pisarze. 
Może wam się nie spodoba ten post, może mi w końcowym efekcie też się nie spodoba. Jednak będzie idealnym przerywnikiem od typowych recenzji książek i filmów.
Zapraszam do dalszego czytania.

Numer 1.
Zapewne każdy mol książkowy kojarzy serię Suzanne Collins, jeśli nie to na pewno oglądaliście kiedyś fragment ekranizacji jej słynnych książek. Mowa o bestsellerowej serii ,,Igrzyska Śmierci" jak i jej niesamowitej wersji filmowej.
Akcja dzieje się w nieokreślonym czasie, w totalitarnym państwie Panem, powstałym na gruzach zniszczonych w wielu wojnach Stanów Zjednoczonych. Państwo było podzielone na Kapitol, pełniący rolę stolicy, oraz 13 otaczających go dystryktów, istniejących w celu zaspokajania potrzeb mieszkańców Kapitolu. 74 lata przed początkiem rozpoczęcia akcji w książce dystrykty się zbuntowały  i doprowadziły do wybuchu wojny domowej. Władze zdusiły powstanie. Jednak aby zapanować nad ludem usunięto 13 dystrykt najbardziej niebezpieczny. Na pamiątkę tych wydarzeń co roku organizowane są Głodowe Igrzyska - krwawe zawody, na które każdy dystrykt ma obowiązek dostarczyć chłopaka i dziewczynę w wieku od 12 do 18 lat wyłonionych podczas tzw. dożynek. Uczestnicy, zwani trybutami, są zamykani na ogromnej arenie kontrolowanej przez Kapitol i zmuszani do walki na śmierć i życie. Nagrodą dla zwycięzcy jest luksusowy dom w Wiosce Zwycięzców i ogromna, jak na warunki dystryktu, pensja od państwa.
Niewinne dzieci umierały, a władza i ludność Kapitolu miała dzięki temu zabawę. To tak jak nasza Eurowizja czy mistrzostwa świata, jednak nikt tam nie umiera.
Dla jednych była to gra, dla innych śmierć.
Faktycznie tak może być w przyszłości. Już w te wakacje miały powstać Igrzyska Śmierci w Rosji. Na podobnych zasadach, tylko chętni sami się zgłaszali i musieli płacić wpisowe.
Numer 2
Mało osób w Polsce słyszało o serii ,,Niezgodna", ale na świecie powieści Veronici Roth to prawdziwe bestsellery.
W metropolii wzniesionej na ruinach Chicago idealne społeczeństwo budowane jest na zasadzie selekcji. Każdy nastolatek musi przejść test predyspozycji określający jego przynależność do jednej z pięciu grup. Jeśli nie posiada żadnej z pięciu kluczowych cech, będzie żyć na marginesie. Jeśli zaś ma więcej niż jedną z nich, jest NIEZGODNYM i czeka go całkowita eliminacja. Może ukryć swoją niezgodność, jak robi to wiele osób i udawać "normalnego" człowieka, który żyje w jednej z frakcji. Chyba że – tak jak Beatrice – uda mu się uciec i znaleźć drogę do podziemnego świata ludzi, którzy zdecydowali się rzucić wyzwanie bezdusznemu systemowi. Beatrice musi znaleźć w sobie dość odwagi, by zaryzykować wszystko w walce o to, co kocha najbardziej.
Jest to realny scenariusz. Sami chcemy być lepsi, niezwyciężenie, bez wad. Władze świata tez mogą zechcieć abyśmy byli bez wad, idealni. Podobnie było w Chicago, gdzie zmieniano ludzi genetycznie. Podział na frakcje powstał, aby przywrócić ludzi do normalności, gdyż przeszczepiono im geny, aby byli idealni. 
Chyba nikt nie chce aby nasze życie toczyło się we frakcjach, czasami z dala od rodziny, przyjaciół, w ściśle wytyczonych zasadach.Numer 3
Recenzja tej książki pojawiła się na blogu. Jest to dzieło Stephena Kinga i jest to oczywiście ,,Uciekinier"
Autor przedstawia nam Amerykę z 2025 roku,  jest to kraj zniszczony, w którym już nie istnieje coś takiego jak przyroda, społeczeństwo jest podzielone na dwie części, na tych biednych i bogatych. Nad umysłami ludzi panuje wszechobecna telewizja Free Vee, w której emitowane są straszliwe gry i teleturnieje obiecujące spore wygrane.
Jednak chyba nikt w nich nie wygrywa, tylko umiera.
Największą popularnością cieszy się gra ,,Uciekinier", do której zgłaszają się ludzi z uboższej warstwy społecznej, licząc na sporą wygraną i stanie się kimś lepszym.  Uczestnicy muszą się przez 30 dni ukrywać przed ludźmi, myśliwymi i łowcami, lecz muszą wysyłać kilkusekundowe taśmy z ich codziennego życia w ukryciu. W zamian mogą otrzymać nagrodę równą miliardowi nowych dolarów.

Jednym z chętnych jest Ben Richards, który ma poważne problemy finansowe i malutką, chorą córeczkę. Po tym jak został zwolniony ze swojej poprzedniej pracy jego żona "zarabia na ulicy". Pieniądze pomogłyby im stanąć na nogi i być może uratować chorą dziewczynkę.
Mężczyzna rusza w świat, aby zgłosić się do gry, gdzie przechodzi różne testy, które ukazują jego niebywałą inteligencję. Przez następne dni jest traktowany tak jak nigdy o tym nie marzył i mieszka w nieziemskich warunkach. Jako przykładny mąż i ojciec tęskni za  swoją rodziną.
Zaczyna się gra.
Plugawią jego dobre imię i teraz Ben Richards  nie ucieka już tylko przed ludźmi wyspecjalizowanymi do poszukiwań, ale także przed całym krajem, a nawet światem.
,,Człowiek mogący wybierać między dumą a odpowiedzialnością zawsze wybierze dumę, jeżeli odpowiedzialność obedrze go do cna z męskości."
Od tej książki rozpoczęła się moja przygoda z twórczością Kinga, która mnie jednocześnie przeraziła i zachwyciła. 
Ta wizja jest wielce prawdopodobna. Ludzie już w 2017 roku się nudzą, potrzebują dodatkowej, krwawej rozrywki.Numer 4 
,,Skaza" Cecelia Ahern
Większość osób myśli, że Cecelia potrafi pisać tylko romanse, lecz tym razem nas zaskoczyła łącząc romans z czymś nowym.
Walka z bezdusznym systemem i gorąca miłość, konspiracja i budzące się namiętności, starcie młodzieńczego entuzjazmu z politycznym wyrachowaniem. Ukarana przez bezduszny Trybunał, 17-letnia Celestine, zostaje ikoną rewolucji zmierzającej do obalenia rządów ludzi, którym się wydaje, że mają prawo narzucać społeczeństwu swoje moralne i obyczajowe dogmaty. Choć napiętnowana Skazą, podejmuje walkę o powrót jej świata do normalności.
Ta książka jest przede wszystkim o walce z bezdusznym system, starającym się unicestwić ludzi, stworzyć społeczeństwo idealne.
Jest to jedna z lepszych książek jakie czytałam.Numer 5
Książka, a raczej seria książek, której początkowo nie miałam ochoty czytać. Na początku zaczęłam z przymusem, lecz później czytałam z coraz większym zapałem. I tak o to stałam się fanką Gabrielle Zefin, autorki powieści o tytule ,,Moja Mroczna strona"
Akcja serii rozpoczyna się w 2083 roku w zdewastowanym Nowym Jorku. Czekolada i kawa są nielegalne, produkowane i dystrybuowane przez mafijne rodziny, które miasto podzieliły na swoje dystrykty. Papier jest trudno osiągalny, a woda racjonowana.
Główna bohaterka Anya, niezwykle przebojowa 16-latka, córka największego bossa czekoladowego, zostaje wplątana i oskarżona o otrucie swojego chłopaka smakołykami czekoladowymi produkowanymi przez jej rodzinę.Opis niewiele mówi, ale bohaterowie żyją bez czekolady i podstawowych produktów do życia. Wyobrażacie sobie coś takiego?
Zaś seria sama w sobie jest fajna, jednak momentami nieco przerażająca. Zaznaczona jest w niej również bezwzględność w celu dążenia do władzy.Numer 6
,,Intruz" Stephenie Meyer. Wszyscy kojarzą autorkę z serii ,,Zmierzch", lecz napisała jeszcze dosyć grubą książkę, w której możemy zauważyć dosyć wyraźną wizję świata.

Świat został opanowany przez niewidzialnego wroga. Najeźdźcy przejęli ludzkie ciała oraz umysły i wiodą w nich normalne życie. Jedną z ostatnich niezasiedlonych, wolnych istot ludzkich jest Melanie. Wpada jednak w ręce wroga, a w jej ciele zostaje umieszczona dusza o imieniu Wagabunda. Intruz bada myśli poprzedniej właścicielki ciała w poszukiwaniu śladów prowadzących do reszty rebeliantów...

Jest to straszne? Dlaczego? Możecie powiedzieć, że horrory Kinga są straszne. Ale nie o to mi chodzi. Jako ludzie jesteśmy zagrożeni zastąpieniem nas na coś lepszego, roboty. Może w tej książce nie ma robotów, lecz są dusze z kosmosów, które starają się zastąpić nasze własne.


Numer 7
Czas na coś polskiego. Polacy również mają rozmach, a udowadnia to Oliwia Tybulewicz w swojej książce pt. ,,W objęciach gwiazd". 

Z powodu przeludnienia Ziemi, planeta Gemina jest drugą szansą dla ludzkości. Statek kosmiczny Zorza Polarna po ponad stu latach jest już u celu, jednak nagle wszystko zaczyna się komplikować…
Historia podróży ukazana jest z perspektywy nastoletniej Rosality, która wiedzie najzwyklejsze życie uczennicy. Jednak po otrzymaniu stypendium i przeniesieniu się do Złotej Republiki przez przypadek wplątuje się w coraz niebezpieczniejsze wydarzenia. Ros będzie musiała się zmierzyć nie tylko z wyzwaniami stawianymi jej przez nowe otoczenie. Zostanie zaangażowana w opiekę nad odhibernowanymi Ziemianami, a po wylądowaniu okaże się nie tylko bardzo pomocna, ale wręcz niezbędna… Przez splot wydarzeń i swoje niecodzienne pochodzenie będzie musiała nie tylko wybrać, po której stronie chce się opowiedzieć, ale także walczyć o życie.
Przerażająca wizja mówiąca o przeludnieniu, dająca nam dwie opcje: hibernację oraz życie na statku. Jaki byłby wasz wybór?Numer 8
Neal Shusterman ,,Podzieleni". O tej książce mówiłam już wiele razy i pewnie wspomnę jeszcze o niej kilkukrotnie. Najprawdopodobniej jest to jedna z najlepszych przeze mnie przeczytanych książek. Jest to również najbardziej możliwa z wizji. Opisane wydarzenia powoli zaczęły mieć miejsce w naszym świecie (recenzja).
Druga Wojna Domowa toczyła się o prawa reprodukcyjne. Po latach krwawych walk między Obrońcami Życia a Zwolennikami Wolnego Wyboru uchwalono mrożący krew w żyłach kompromis: Życie ludzkie jest nienaruszalne od momentu poczęcia, aż do wieku lat trzynastu. Jednakże pomiędzy trzynastym a osiemnastym rokiem życia, rodzice mogą zdecydować się na „podzielenie” swojego dziecka, wskutek czego, wszystkie jego organy zostają przeszczepione różnym biorcom. Można się zatem takiego dziecka pozbyć, jednak formalnie rzecz biorąc jego życie nie dobiega końca.
Connor sprawia swoim rodzicom zbyt wiele kłopotów, Risa, wychowanka domu dziecka, nie jest wystarczająco utalentowana, aby opłacało się ją utrzymać przy życiu. Levi natomiast jest dziesięciorodnym – dzieckiem poczętym i wychowanym przez religijną rodzinę w celu złożenia w ofierze w procesie podzielenia.

Connor, Risa i Levi – trójka nastolatków oddanych do podzielenia – uciekają z transportu i próbują uniknąć okrutnego losu. Połączeni przez los, wspólnie udają się w desperacką podróż napędzaną przez nieustanną walką o życie. Jeśli uda im się przetrwać do osiemnastych urodzin – będą bezpieczni. Jednak w świecie, w którym system pragnie dopaść każdy kawałek ich ciała, pełnoletność wydaje się być bardzo odległa.


Spodobał wam się taki post? Chętnie napiszę kolejne w podobnym stylu.
Już niedługo na blogu:
 ,,Crescendo" Becca Fitzpatrick


Social media:
 Fb-->https://www.facebook.com/Zapiski-Isi-542786129387331/
 Ig--->isiaaa_n_books
 Snapchat---->isiaaa_n

13 komentarzy:

 1. Super post😍 pisz więcej postów w takim stylu chętnie przeczytam❤️

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam ostatnich, a dwie pierwsze - są dla mnie średnimi książkami, choć w żadnym z tym uniwersum nie chciałabym żyć :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Igrzyska śmierci dobrze znane, ale Niezgodną znam tylko z filmu :)
  Pozdrawiam, Daria z book-night

  OdpowiedzUsuń
 4. Same świetne książki i do tego ciekawie opisane.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham "Igrzyska śmierci" i w wersji papierowej i filmowej. Moim zdaniem najlepiej wykreowana wizja przyszłości. Wiele chwytających za serce momentów i chwil zapierających dech w piersiach. Coś niesamowitego!

  Powszechnie "Niezgodna" nie jest zbyt dobrze oceniania ze względu na styl autorki i wykreowane postacie. Darzę jednak tę serię ogromnym sentymentem, bo to dzięki niej poznałam świat książek dystopijnych i wkręciłam się w go na całego.
  Pozostałych tytułów nie czytałam, ale słyszałam o "Skazie", "Uciekinierze" oraz "Intruzie". Jednak nigdy mnie do tych powieści nie ciągnęło.

  Świetny pomysł na post *.*
  Pozdrawiam!


  http://bookmania46.blogspot.com/?m=1

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Igrzyska to już klasyk. A w ,,Niezgodnej" zdarzały się błędy, jednak autorka miała przy tworzeniu serii 21 lat.
   Również mnie do ,,Skazy" nie ciągnęło, mimo to okazała się świetną książką.
   Dziękuję :D

   Usuń
 6. Przypomniałaś mi na nowo o Niezgodnej:) Muszę znów do niej wrócić!

  OdpowiedzUsuń