Polecany post

Remigiusz Mróz ,,Ekspozycja"

Tytuł: ,,Ekspozycja" Autor: Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Filia Liczba stron: 480 Data wydania: 12.08.2015 r. Czasami ludzie są ki...

sobota, 28 lipca 2018

Monika Sobańska ,,Królowa Sabina i żurawie" [PRZEDPREMIEROWO]


Tytuł: ,,Królowa Sabina i żurawie”
Autor: Monika Sobańska
Wydawnictwo: Novae Res
 Liczba stron: 184
Data wydania: 2018 r.,,Nic nie jest takie, jak się wydaje, żyjemy marzeniami, a życie je weryfikuje." 


Witajcie, dzisiaj chcę Wam przedstawić książkę pani Moniki Sobańskiej pt. ,,Królowa Sabina i żurawie". Macie ochotę na małe oderwanie się od rzeczywistości? Co powiecie na małą podróż po świecie? Z tą powieścią to nic trudnego. Wystarczy zrobić sobie herbatkę, wziąć książkę do ręki, usiąść wygodnie i zacząć czytać.

Jak sugeruje tytuł, powieść jest o Sabinie, dojrzałej już kobiecie, która chce od życia czegoś więcej. Przeżyte lata małżeństwa ze źle dobranym mężczyzną sprawiły, że stała się osobą rozczarowaną zarówno związkiem, jak i życiem. Chwile spędzone ze zmarłym mężem nie sprawiły jednak, że ma dość życia, pragnie się poświęcić swojej pasji, czyli językowi angielskiemu, kulturze japońskiej i nastoletniej córce.
Podejrzewa, że jednak nic się nie zmieni w jej życiu, dlatego z nostalgią wspomina czasy studenckie, pierwszą miłość i szal z motywem żurawi. Wszystko zmienia telefon od siostry, która składa jej nietypową propozycję. Sabina pomimo kilku oporów na nią przystaje i cieszy się z niej. Czeka ją wielka podróż po wielu krajach Europy, charytatywna trasa koncertowa z wybitnymi muzykami m.in. jej siostrą i szwagrem. Ta wyprawa zmieni życie kobiety, dowie się, że pomimo wieku może coś jeszcze ją spotka, nigdy nie jest za późno na zmiany i w każdej chwili można się radować. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki, nawet zmienianie świata na lepsze.Powieść Moniki Sobańskiej bardzo mnie zaskoczyła. Sabina mimo swoich czterdziestu czterech lat była postacią ciekawą, niebywale barwną, chętną do życia i otwartą na zmiany. Nie zapominała także o córce, ani o przeszłości. Chłonęła przeżywane chwile i cieszyła się z nich z całego go serca. Wspaniale było czytać ich opisy.

,,Królowa Sabina i żurawie" to także powieść o kulturze. Wartości japońskiej tradycji są reprezentowane przez panią Sobańską, kraj kwitnącej wiśni jest świetnie zaprezentowany poprzez jego symbole. Japonia dla tej historii ma ogromne znaczenie, bez tego ta książka nie stanowiłaby tak świetnej lektury.

Muzyka jest wszechobecna, także w historii Sabiny. Poznajemy ją, nie mamy jej dość, chcemy więcej. Przez nią także możemy pomagać, co jest piękne. Muzyka potrafi tchnąć w nas życie, radość, zaszczepić pasję. Klasyczne utwory pomagają nam lepiej spojrzeć na świat, także w tej książce mają ważną rolę.

Powieść Moniki Sobańskiej udowadnia nam, że w każdej chwili nasze życie może się zmienić. Nic nie jest pewne, a każda chwila jest pełna niespodzianek. Wystarczy impuls, aby coś się zmieniło, było zupełnie inne, pełne blasku. Nawet młodzieńcza miłość nie jest straconą sprawą.


Za egzemplarz recenzyjny dziękuję wydawnictwu:


8 komentarzy:

 1. Czuję,że warto sięgnąć po ten tytuł.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi ciekawie. Z pewnością sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tytuł jakoś specjalnie mnie nie przekonuje, ale sam fakt wieku głównej bohaterki szepcze do mnie, abym jednak sięgnęła po tę pozycję. No i, kurczę, uwielbiam czytać o najróżniejszych kulturach! Korci... i to bardzo.
  Recenzja zwięzła i jak najbardziej interesująca.
  Pozdrawiam,
  Kasia z CZARNO NA KREATYWNYM

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi ciekawie! Chyba warto zacząć znowu czytać. Mam takie tyły w tej dziedzinie :(
  Pozdrawiam Eva

  OdpowiedzUsuń