Polecany post

Remigiusz Mróz ,,Ekspozycja"

Tytuł: ,,Ekspozycja" Autor: Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Filia Liczba stron: 480 Data wydania: 12.08.2015 r. Czasami ludzie są ki...

sobota, 21 października 2017

,,Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Złodziej pioruna." Rick Riordan

Książka, o której tak naprawdę sporo się mówi, jednak tylko w zaufanych kręgach. Jak można się domyślić po tytule możemy w niej znaleźć nieco mitologii, którą się co nieco interesuje. Więc ta książka pomimo mojej już malejącej niechęci do fantastyki wydała mi się być interesującą pozycją. Chęci dodała mi osoba zapewniająca, że muszę sięgnąć po ten tytuł.

Rick Riordan autor serii książek o młodym chłopaku i bogach olimpijskich, opartej na mitologii greckiej.
W swoich książkach łączy mitologie grecką z rzymską, odwołuje się do kultury egipskiej. Tworzy przewodniki po świecie mitów. Jego książka ,,Miecz lata" jest początkiem trylogii o bogach nordyckich. Czytelnicy go kochają jego bogów, szybką akcję i humor przez Riordana stworzony.

Jest to historia o Percym, młodym herosie, który nie zna swojego przeznaczenia, nie zna swojego ojca. Mieszka z matką i jej mężem, z którym ledwo wytrzymuje. Percy to dwunastolatek chodzący do szkoły specjalnej z internatem.Stwierdzono u niego ADHD i dysleksję, przez co nie może normalnie funkcjonować.
Smutne jest to, że chłopiec czuje się pozostawiony samemu sobie, brakuje mu przyjaciół, rodziny.
Chociaż ma blisko siebie naprawdę świetną osobę, Grovera, który kuluje i znajduje się w tej samej szkole co Percy.
Słowa otuchy dodaje nauczyciel, który pomimo problemów chłopaka w nauce traktuje go świetnie, zachęca go do nauki mitologii i łaciny, wierzy w niego.
Uczniowie razem z nim i panią Dodds pojechali na wycieczkę, aby obejrzeć ,,starożytne greckie i rzymskie różności", gdzie działy się dziwne rzeczy, które widział tylko chłopiec. Myśli już, że są to tylko jego omamy, jednak jakiś czas później podsłuchuje rozmowę swojego przyjaciela z nauczycielem o nim. Jest lekko wstrząśnięty, dowiaduje się dziwnych rzeczy, także zaczyna bać się przyszłości, już wie, że jest do czegoś potrzebny.
Kończy się rok szkolny, zaczynają się wakacje, Percy w ekskorcie Grovera wraca do domu na wakcje, do matki i okropnego ojczyma. Już w pierwszej chwili, gdy tylko mężczyzna go zauważa wie, że te wakacje nie będą fajne. Jednak okzauje się, że jedzie z mamą na małą wycieczkę, do miejsca w którym rodzicielka Percy'ego poznała jego ojca. Nie wszystko jest takie idealne. Zaczynają dziać się dziwne rzeczy, przestraszona matka chłopca chce go wysłać na oboz do miejsca zwanego Wzgórzem Herosów. Pojawia się minotaur i ktoś cierpi. Bardzo.
Od tego czasu już nic nie będzie takie samo. Żaden dzień nie będzie już taki sam.
,,Prawdziwy świat jest tam, gdzie są potwory. Dopiero tam przekonujesz się, ile jesteś wart."

Niewiele mogę powiedzie, oprócz tego, że jest to naprawdę śmieszna książka i wykonana z wielkim pomysłem. Może nie zachęca dzieci do czytania jak Harry Potter, ale jest warta uwagi i poniekąd uczy nieco o mitologii co przydaje się na historii.
Początki czytania były ciężkie, przyzwyczajenie się do narracji 12-latka, który opowiadał wszystko dziecinnym językiem, co wydawało się nudne. Jednak każdy rozdział wciągał coraz bardziej, akcja pozwalała na nieprzejmowanie się narracją.
Jest to przede wszystkim książka o mitologii, jednak także o przygodach chłopca. Autor zabrał mnie w ukochany świat mitologii greckiej gdzie na nowo mogłam się spotkać z antycznymi bogami.
Śmieszną rzeczą była praca Dionizosa, który musiał odpracowywać karę zadaną przez Zeusa, było to jego totalne upokorzenie.
Od momentu kiedy przestałam zwracać większą uwagę na narrację, a skupiłam się bardziej na akcji, zaczęłam szybciej czytać, chłonąc przygody Percy'ego.
A o zakończeniu tylko wspomnę. Było niesamowite. Może jednak nie. Było dobre, naprawdę dobre.
Oczywiście polecam, jest to wspaniała historia, przenosząca mnie w czasy kiedy jednym tchem czytałam mitologię Parandowskiego (a może dzięki tej książce ponownie przeczytam?). W każdym razie drugą część również przeczytam. Już całkiem niedługo.

                                                 Ogólne informacje:
                                               Tytuł:,,Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Złodziej pioruna"
                                              Autor: Rick Riordan
                                              Wydawnictwo: Galeria Książki
                                              Tłumaczenie: Fulińska Agnieszka
                                               Liczba stron: 360
                                               Data wydania:17.02.2016r
(na zdjęciu znajduje się wydanie z 2016 roku, zaś książka po raz pierwszy została wydana dnia06.05.2009r)


Już niedługo na blogu:


Znajdziecie mnie na:
Fb---->https://www.facebook.com/Zapiski-Isi-186967345042783/?ref=bookmarks
Ig----->isiaaa_n_books
Snapchat---->isiaaa_nBrak komentarzy:

Prześlij komentarz