Polecany post

Remigiusz Mróz ,,Ekspozycja"

Tytuł: ,,Ekspozycja" Autor: Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Filia Liczba stron: 480 Data wydania: 12.08.2015 r. Czasami ludzie są ki...

niedziela, 1 października 2017

Neal Shusterman ,,Podzieleni"

Może i dziwny tytuł, ale warto się przy nim zatrzymać, gdyż jest to ciekawa pozycja. Sam tytuł może sugerować, że jest to miłosna książka czy coś. Jednak jest to książka o prawdziwym podzieleniu, ciała.
Czytałam ją z polecania. Do niektórych książek nie mogę się przekonać, są nimi opowieści przygodowe i fantastyczne. Najgorzej jest zacząć, a później to już z górki. No, może jedynie fantastykę. Bo do przygodówki nikt nie jest w stanie mnie przekonać.

W każdym razie do tej historii mnie ciągnęło. Kłopoty zaczęły się gdy zbliżałam się do jej czytania. Myślałam, że ta historia mnie zablokuje, będzie się ciągnęła w nieskończoność. Pomimo wszystko bardzo szybko ja pokonałam. Isiaaa N vs. ,,Podzieleni"

Neal Shusterman autor tej książki ma na koncie jeszcze wiele innych powieści, serię ,,Kosiarze", której chyba nie daleko jest do Podzielonych. Wiele jego książek nie jest przetłumaczona na język Polski. Niestety, albo i stety musimy czytać w oryginale. Bo co jest lepsze niż oryginał?
Odnośnie do książki, jest to pierwsza część przerażającej trylogii. Dlaczego przerażającej? Za chwilę się dowiecie.
Prywatnie pisarz jest ojcem czwórki dzieci.

Słowem wstępu. Jest to fikcja. Moglibyśmy stwierdzić, że jest to książka o przyszłości. Jednak jest w niej wspomniany rok 2003, a obecnie mamy 2017. Fikcja czy nie, ukazuje nam do czego możemy doprowadzić. Jest to jak najbardziej książka godna polecenia zwolennikom i przeciwnikom aborcji (bez obrazy).
Jest to przerażająca historia, zaczynająca się od pewnej wojny.
,,Druga Wojna Domowa, zwana również jako ,,Wojna Moralna", była długim i krwawym konfliktem toczonym wokół jednej sprawy"
Brali w niej udział oficjalne dwie strony zwolennicy i przeciwnicy aborcji. Zaś nieoficjalnie dwie wymienione strony i wojsko, które miało wszystko powstrzymać.
Przez wiele dni i nocy ustalono kwestię porozumienia.
,,Prawo jest takie, a nie inne, ponieważ mnóstwo ludzi rozmyślało nad tym i doszli do wniosku, że to ma sens."
A nowe prawo było konstytucją ,,Kartą Życia".
Rozwiązanie zadowalało obrońców życia, jak również zwolenników wolnego wyboru.

,,Karta Życia stanowi, że życie ludzkie jest nienaruszalne od momentu poczęcia aż do wieku trzynastu lat"
Dalsza decyzja należy do rodziców, czy w przypadku wychowanków domu dziecka do rządu.
,,Jednakże pomiędzy trzynastym a osiemnastym rokiem życia rodzice mogą podjąć decyzję o ,,aborcji" z mocą wsteczną...
...pod warunkiem, że życie dziecka ,,formalnie rzecz biorąc" się nie zakończy."
Dla nas jest to coś strasznego. Jak można się pozbyć rozumującego dziecka? Jednak dla osób z tej książki to nic niezwykłego, dla nich jest to normalne życie.
,,Proces, w trakcie którego życie dziecka dobiega końca a mimo wciąż trwa, nazywany jest ,,podzieleniem""
Ciężko to wyjaśnić, gdyż to faktycznie jest śmierć jak i dalsze życie. Dziecko jest oddane podzieleniu, osoby wykonujące taką operację dbają aby żadna część człowieka się nie zmarnowała. Części te są sprzedawane innym ludziom i im wszczepiane. Jest to jednak bardzo wyrafinowane ze strony rządu, gdyż z tego pobiera naprawdę spore pieniądze, a Ci biedniejsi ludzie mogą jedynie sobie pozwolić np. na płuco z astmą, a leczenie jest dla nich jeszcze większym wydatkiem, niż zakup zdrowej części ciała.
,,Podzielenie jest obecnie powszechną i akceptowaną przez społeczeństwo praktyką"
Lekarze i rząd twierdzą, że przez dokładne wykorzystanie każdej części ciała i jej odsprzedanie do przeszczepu jest oszczędnością. Każda część ciała żyje. Nic nie jest marnowane. Jednak ręce czy mózg pamiętają dawne nawyki, odczucia. Jest to ciężkie dla osoby z nowym "bagażem"

Samson Ward, jeden z wychowanków domu dziecka powiedział swoje ostatnie słowa:
,,Moje życie nigdy nie było wiele warte, jednak teraz, statystycznie rzecz ujmując, istnieje o wiele większa szansa na to, że gdzieś na świecie jakaś część mnie przyczyni się do wielkości. Wolę być po części wielkim niż całkowicie bezużytecznym"

Głowni bohaterowie Connor, Risa i Lev.
Poznajcie ich historię.

Connor Lassiter, jest szesnastoletnim chłopakiem, który sprawia swoim rodzicom problemy. Bierze udział w szkolnych bójkach. Jednym słowem nie jest idealnym synem. Rodzice skazują go na podzielenie. Dowiaduje się o tym wcześniej, znajdując w szufladzie ojca 3 bilety na Bahamy, dla jego rodziców i brata. Domyśla się już swojego zakończenia. Postanawia szukać głębiej. I znajduje. Akt podzielenia. Aby zezłościć rodziców robi, to co robi każde dobre dziecko, kupuje kwiaty, dostaje dobre oceny. Ale wie, że nie da się cofnąć podpisania aktu podzielenia. Więc ucieka. Jednak ucieczka to trudna droga. Mimo wszystko lepsza od podzielenia.

Risa Ward. Zauważyliście, że jej nazwisko brzmi tak samo jak Samsona? Jest wychowanką domu dziecka, gdzie wszyscy noszą takie samo nazwisko. Jej przepustką do nie zostania podzieloną jest talent. Albowiem Risa jest świetną pianistką. Niestety  rząd uważa, że ma zostać podzielona. Jednak jest bardzo mądrą dziewczyną i ma zamiar wymknąć się władzy.

Lev Calder. Trzynastolatek, który cieszy się z podzielenia. Gdyż jest dziesięciorodnym. Jego rodzice zawsze oddawali dziesięcinę. Więc i on cieszy się, że będzie mógł się wykazać. Jego zdanie jest takie samo jak dewiza Samsona Warda.

Los jest przewrotny. A ta trójka jest nieprzewidywalna. Ich losy także takie będę, gdy się spotkają. Właściwie to losu Connora, Risy czy Leva nie da się przewidzieć.Ta książka to istny wyciskacz emocji. Ukazuje nam to co może się w naszych mózgach nie pomieścić. Uświadamia nam to co powinniśmy zrozumieć. Czas się zatrzymać, zająć się sobą nawzajem, a nie tylko gnać na przód, byle dalej.
Widzieliście już reklamy sprzedaży części ciała? Na razie to nielegalny handel, ale kto wie czy nasza przyszłość nie będzie wyglądała jak ta z książki.
Ciekawie byłoby przeczytać tę książkę kątem oka widzenia rodziców skazujących swe dzieci na podzielenie. Chciałabym wiedzieć co oni czuli.
W sumie to jest jeden taki wątek. Poznajemy odczucia ojca, który skazał swego syna na podzielenie. Krąży o tym wielka legenda, która okazuje się być prawdziwa. Przynajmniej w częściach.

Książka bardzo mi się podobała. Zaskoczyła mnie i pozytywnie.
Chciałam przeczytać świetną książkę w narracji trzecioosobowej i mi się udało. Głównie nie lubię tak pisanych książek, ale z tej byłam naprawdę zadowolona. Pewnie, dlatego że narracja była dopasowana do osób. Opowiadana przez dokładnego obserwatora, który opowiadała np.odczucia Connora, w drugim  rozdziale kogoś innego. Wielki plus za to.

Na koniec jeszcze dwa cytaty, o których warto pamiętać.


,,Nie można zmienić prawa,
nie zmieniwszy wpierw ludzkiej natury."

,,Nie można zmienić ludzkiej natury,
nie zmieniwszy wpierw prawa"

  

                                              Ogólne informacje:
                                              Tytuł:,,Podzieleni"
                                              Autor: Neal Shusterman
                                              Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
                                              Tłumaczenie: Łukasz Dunajski
                                               Liczba stron: 445

                                               Data wydania:30.10.2012rZnajdziecie mnie:
Instagram---->isiaaa_n_books

2 komentarze:

  1. Zaciekawiłaś mnie tym postem, póki co czytałam tylko jedną jego książkę "głębię challengera", ale spodobał mi się jego styl pisania :)
    La-karolla.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń