Polecany post

Remigiusz Mróz ,,Ekspozycja"

Tytuł: ,,Ekspozycja" Autor: Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Filia Liczba stron: 480 Data wydania: 12.08.2015 r. Czasami ludzie są ki...

piątek, 22 czerwca 2018

Agnieszka Olejnik ,,Nieobecna"

Tytuł: ,,Nieobecna”
Autor: Agnieszka Olejnik
Wydawnictwo: Czwarta strona
Liczba stron: 350
Data premiery: 17.08.2016 r.
,,Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech, i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy..."

Tym razem mam parę słów odnoszących się do książki poleconej przez bibliotekarkę, nie zdając sobie sprawy, że już kiedyś czytałam książkę tej autorki, która była strasznie emocjonująca. Do ,,Nieobecnej" nie miałam obiekcji, nie spodziewałam się również, że książka okaże się dobra. Jak wyszło? Koniecznie przeczytajcie dalszy ciąg recenzji.

Z Agnieszką Olejnik już raz się spotkałam. Było to przy książce pt. ,,Zabłądziłam”, zakochałam się w tej książce, cudowna po prostu. Jednak przy czytaniu tej książki nie skojarzyłam autorki. Zorientowałam się dopiero przy pisaniu postu dotyczącego najlepszych książek w 2017 r. Pisarka jest polonistka i anglistką, aż żałuję, że mnie nie uczy.

Zastanawialiście się czasem, jak by to było mieć obok siebie osobę identyczną, brata albo siostrę, kogoś wyglądającego tak jak Wy? Zamiana ról i wyskoki bliźniaków wydają się intrygujące. Często zastanawiam się, czy faktycznie jest tak fajnie.
Jedna z bohaterek pani Olejnik jest bliźniaczką, która prowadzi monotonne życie, wyjątek stanowią momenty, kiedy zamienia się rolami z siostrą. W ruch idą przebieranki, makijaże, zmiany charakteru i oczywiście miejsca przebywania.

Julita jest tą cichą siostrą, nauczycielką bez wygórowanej pensji, ale także kobietą pragnącą stabilizacji i miłości. Przy jej poznaniu miałam ją za osobę, która nie do końca poradziła sobie z życiem, nie czerpała z niego radości, a jedynie żyła swoim cieniem.

Natomiast Julia jest jej przeciwieństwem, zawsze nim była, od samego początku.
Lśni w towarzystwie, ma bogatego męża, wspaniały dom, powodzenie u mężczyzn i to, co najbardziej zazdrości jej bliźniaczka, dziecko.

Obydwie nie są zadowolone ze swojego życia, Julia ma ochotę zaszaleć, dlatego wracając, do dawnych zwyczajów zamieniają się rolami, mieszkaniami, ubraniami na jedną noc. Niestety nie kończy się na niej, Julia wraz z kochankiem zostaje znaleziona zamordowana w mieszkaniu siostry. Wszyscy myślą, że to Julita nie żyje.
Boi się powiedzieć prawdę i zostawić siostrzeńca dlatego od teraz musi udawać swoją bliźniaczkę.
,,Przykro mi, nieobecni tracą. Takie jest życie."

Jedną z wielu rzeczy, które mi spodobały się w tej książce było wykreowanie charakteru bohaterek. Mimo iż Julita nie była piękna i pracowała jako polonistka, bardzo ją polubiłam. Sprawiała wrażenie prostej dziewczyny, która potrafiła wziąć sprawy w swoje ręce. Julii także nie skreśliłam, mimo zdradzania męża,  była ona barwną postacią, którą aż chciało się poznać bardziej.

Tajemnica z przeszłości! Uwielbiam to w książkach. Zdarzenia z młodości bliźniaczek są bardzo ciekawe, pełne grozy związanej ze śmiercią matki dziewczyn. Ciekawy epizod stanowi też ojczym dziewczyn, z pewnością odegrał sporą rolę w ich życiu.

Myślę, że to książka dobra dla każdego. Ma swoje tajemnice, ciekawe fragmenty i nie nudzi, a to chyba najważniejsze. Nie czyta się jej źle wprost przeciwnie, mamy ochotę zagłębiać się w tę historię. Do ostatnich stron nie mamy pojęcia, jak ułoży się życie głównej bohaterki, dobrze czy źle.
Mnie osobiście spodobała się ta historia, byłam zaskoczona, że jest ona aż tak dobra.  Z chęcią sięgnę po kolejne książki tej autorki.Już niedługo na blogu:
 ,,Okularnik” Katarzyna Bonda

 Social media:
  Fb-->https://www.facebook.com/Zapiski-Isi-542786129387331/
  Ig--->isiaaa_n_books

14 komentarzy:

 1. Być może kiedyś się skuszę. Pozostawiam ten tytuł swojej pamięci. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tej książki i po Twojej opinii dochodzę do wniosku, że nie wpisuje się ona w ten klimat, na który czekam w książkach. Dzięki za opinię!
  Pozdrawiam, Paweł z https://melancholiacodziennosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Najbardziej zaintrygowało mnie to, że po zamianie ról jedna z sióstr ginie. I szczerze jestem ciekawa jaki finał jest tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. ahhhh chętnie ją przeczytam :)

  mojaszafamodnaszafa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Przypadkiem trafiłem na Twój Blog szukając ciekawej książki :)
  Ta pozycja wydaje sie być ciekawa. Wpisze na listę do kupienia
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam tego typu książki! Zapisuję sobie i przy najbliższej wizycie w bibliotece wypożyczę.

  monikaaszczesna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń