Polecany post

,,Szeptem" Becca Fitzpatrick

Tytuł: ,,Szeptem” Autor: Becca Fitzpatrick Wydawnictwo: Moondrive Tłumaczenie: Paweł Łopatka Liczba stron: 336 Data wydania...

wtorek, 2 stycznia 2018

Książkowe podsumowanie 2017 roku!!!

Rok 2017 był dla wszystkich pełen emocji, nie tylko dla książkoholików, lecz dla wszystkich ludzi. Wybory rządu w USA bądź eliminacje do Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Rosji, to jedynie dwa ważne wydarzenia. Każdy w swoim życiu miał ich na pewno więcej i były one dla danej osoby o wiele ważniejsze. Może wydaliście książkę? Gratulacje! Dostaliście się do wymarzonej szkoły? Wszystkiego co najlepsze w związku z tym wyborem! Nagraliście piosenkę? Życzę miliona wiernych słuchaczy. Każdy odnosił w 2017 roku mniejsze lub większe sukcesy. Wszystkim serdecznie gratuluję! Każdy osiągnął coś wielkiego. Nie możemy zmierzyć dokonań wszystkich ludzi jedną miarą, każdy ma własny system wartości.

Dzisiaj chciałabym się z wami podzielić moimi książkowymi osiągnięciami.

Jedną z ważniejszych rzeczy jest moja zwiększona aktywność na blogu. Bardzo się cieszę z powodu zwiększenia ilości postów, próby regularnego ich publikowania.

Kolejną ważną rzeczą w świecie książkowych było założenie bookstagrama. To właśnie on zainspirował mnie do czytania innych blogów, również publikowania zdjęć na moim.

Dziękują Wam, za waszą obecność, słowa otuchy, rady.


Zaś co do samych książek w 2017 roku udało mi się częściej zaglądać do klasyki literatury, kryminałów, horrorów, fantastyki oraz zaczytać się w dziełach naprawdę genialnych autorów.

Mojego postanowienia przeczytania 159 książek nie udało mi się zrealizować, lecz przeczytałam ich nie mało. Wyszło ich 135. Wynik jest przeciętny. Znam wiele osób, które czytają więcej, lecz znam również osoby nie czytające wcale.

W dalszej części podsumowania pragnę was zaprosić na małe prześwietlenie każdego miesiąca. Podzielę rok 2017 na miesiące, z każdego wybiorę 3 najlepsze książki przeze mnie przeczytane wraz z krótkim opisem oraz informacją dlaczego to właśnie one spodobały mi się najbardziej.



Styczeń
Wraz z początkiem 2017 roku chciałabym powiedzieć o pierwszej części wspaniałej trylogii J.R.R. Tolkiena, lecz skończyłam ją parę minut przed nowym rokiem, więc nie wypada. Pozostaje mi jedynie wspomnienie o kolejnych częściach. Oprócz tego mam inne wspaniałe książki, o których mogłabym wspomnieć.

,,Niebezpieczne kłamstwa" Becca Fitzpatrick
Stella to nie jest moje prawdziwe imię.
Thunder Basin w Nebrasce nie jest moim prawdziwym domem.
Po tym jak byłam świadkiem groźnego przestępstwa, zostałam objęta programem ochrony świadków i wysłana do spokojnego miasteczka na końcu świata. Moje życie rozpadło się na milion kawałków. Nie potrafię się tu odnaleźć. Miałam rozpocząć ostatni rok liceum. Miałam być z chłopakiem, którego kocham, ale zostaliśmy rozdzieleni. Teraz w moim życiu pojawił się ktoś inny – czy mogę mu zaufać? Coraz trudniej jest mi ukrywać uczucia. Coraz trudniej jest też kłamać…
Im bardziej czuję się bezpieczna, tym większe grozi mi niebezpieczeństwo.

Ta książka mnie zachwyciła. Z jednej strony lekka i przyjemna, zaś z drugiej mroczna, zawierająca wiele tajemnic. Idealna dla każdego!





,,Władca pierścieni. Dwie wieże" J.R.R. Tolkien
Druga część "Władcy Pierścieni", porywającej przygody, stworzonej z epickim rozmachem przez J.R.R. Tolkiena.
Po śmierci Boromira i pojmaniu Merry'ego i Pippina rozbite Bractwo Pierścienia podąża niestrudzenie ku swemu przeznaczeniu, choć żaden z jego członków nie wie, co dzieje się z Samem i Frodem. A tropiony przez Nazgule Powiernik Pierścienia z uporem idzie dalej. Podążając za Gollumem, przemierza Martwe Bagna, by stanąć wreszcie u stóp Minas Morgul - przerażającej fortecy strzegącej drogi do Krainy Cienia...
Wspaniała powieść, napisana przez jednego z największych pisarzy. Dlaczego ona? Tolkien po raz kolejny zabiera nas do wspaniałej krainy fantastyki, która jest dla nas idealnym miejscem oderwania się od rzeczywistości. Lepszego, bardziej idealnego miejsca nie możemy sobie wyobrazić.





,,Love, Rosie" Cecelia Ahern
Po wzruszającym "PS Kocham Cię" następna powieść Cecelii Ahern została przeniesiona na srebrny ekran. W rolę Rosie wcieliła się Lily Collins, doskonale znana z filmów "Królewna Śnieżka", "Dary Anioła: Miasto kości" czy "Porwanie", Alexa zagrał Sam Claflin, odtwórca głównych ról w filmach "Uśpieni", "Królewna Śnieżka i Łowca", "Igrzyska śmierci".
Rosie i Alex od dzieciństwa są nierozłączni. Życie zadaje im jednak okrutny cios: rodzice Alexa przenoszą się z Irlandii do Ameryki i chłopiec oczywiście jedzie tam razem z nimi. Czy magiczny związek dwojga młodych ludzi przetrwa lata i tysiące kilometrów rozłąki? Czy wielka przyjaźń przerodziłaby się w coś silniejszego, gdyby okoliczności ułożyły się inaczej? Jeżeli los da im jeszcze jedną szansę, czy Rosie i Alex znajdą w sobie dość odwagi, żeby spróbować się o tym przekonać?
Mimo iż nie uważam tej książki za wybitne dzieło Ahern, jest ona idealną pozycją dla nas. Uświadamia nam ile czasu możemy zmarnować na złe ulokowanie naszych uczuć. Czasami warto dać się ponieść chwili.







Luty

,,Władca pierścieni. Powrót króla" J.R.R. Tolkien
Trzecia część Władcy Pierścieni, porywającej przygody, stworzonej z epickim rozmachem przez J.R.R. Tolkiena.
Zebrały się armie Władcy Ciemności, a jego przerażający cień sięga coraz dalej. Połączone siły ludzi, krasnoludów, elfów i entów stają naprzeciw nawałnicy mroku. Tymczasem Frodo i Sam uparcie wędrują w głąb Mordoru, zamierzając zrealizować cel ich heroicznej misji i zniszczyć Pierścień Jedyny.
Moim zdaniem tom 1 oraz 3 są najlepszymi częściami tej trylogii. Ostatnia część jest zakończenie, stanowi dla nas rozstrzygnięcie wielu spraw, sporów, a zarazem koniec naszej podróży z hobbitami.





John Green ,,Szukając Alaski"
Porównywany z przełomowym "Buszującym w zbożu" J.D. Salingera literacki debiut Johna Greena to powieść o myślących i wrażliwych młodych ludziach. Zbuntowanych, szukających intensywnych wrażeń i odpowiedzi na najważniejsze pytania: o miłość, która wywraca świat do góry nogami, o przyjaźń, której doświadcza się na całe życie.
Niezapomniana opowieść o odkrywającym życie Milesie zakochanym w szalonej, zbuntowanej Alasce, dzięki której odnalazł Wielkie Być Może – czyli najintensywniejsze i najprawdziwsze doświadczenie rzeczywistości.
Tę książkę pokochałam przede wszystkim za nietypowych bohaterów. Chłopak znający słowa ostanie słowa wszystkich sławnych, zmarłych ludzi. Kolejną wartą uwagi osobą jest jego kolega znający powierzchnie wszystkich krajów świata. Spala ich również nietypowa dziewczyna, która jest jedną wielka mieszanką wybuchową.



,,Marsjanin" Andy Weir
Mark Watney kilka dni temu był jednym z pierwszych ludzi, którzy stanęli na Marsie.
Teraz jest pewien, że będzie pierwszym, który tam umrze!
Straszliwa burza piaskowa sprawia, że marsjańska ekspedycja, w której skład wchodzi Mark Watney, musi ratować się ucieczką z Czerwonej Planety. Kiedy ciężko ranny Mark odzyskuje przytomność, stwierdza, że został na Marsie sam w zdewastowanym przez wichurę obozie, z minimalnymi zapasami powietrza i żywności, a na dodatek bez łączności z Ziemią. Co gorsza, zarówno pozostali członkowie ekspedycji, jak i sztab w Houston uważają go za martwego, nikt więc nie zorganizuje wyprawy ratunkowej; zresztą, nawet gdyby wyruszyli po niego niemal natychmiast, dotarliby na Marsa długo po tym, jak zabraknie mu powietrza, wody i żywności. Czyżby to był koniec? Nic z tego. Mark rozpoczyna heroiczną walkę o przetrwanie, w której równie ważną rolę, co naukowa wiedza, zdolności techniczne i pomysłowość, odgrywają niezłomna determinacja i umiejętność zachowania dystansu wobec siebie i świata, który nie zawsze gra fair…
Dlaczego ona? Śmieszna, pełna akcji, ucząca. ,,Marsjanin” uświadamia nam, że nawet gdy jesteśmy sami zawsze jest jakieś wyjście, zawsze możemy dać sobie radę i wyjść z każdej sytuacji.



Marzec

W marcu książek było wiele, zbyt wiele. Zamiast nauki do egzaminów, czytałam książki. Teraz ciężko jest wyłonić jedynie trzy najlepsze. Należałoby wyłonić przynajmniej połowę tych przeczytanych przeze mnie.
,,Wierna" Veronica Roth
Jeden wybór może cię zmienić.
Jeden wybór może cię zniszczyć.
Jeden wybór pokaże, kim jesteś…

Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) – to pięć frakcji, na które podzielone było społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodził test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musiał wybrać frakcję. Ten, kto nie pasował do żadnej, zostawał uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony.
Ten, kto łączył cechy charakteru kilku frakcji, był NIEZGODNY – i musiał być wyeliminowany...
Ale to już przeszłość. Społeczeństwo frakcyjne, w które Tris tak wierzyła, legło w gruzach – podzielone walką o władzę, naznaczone śmiercią i zdradą. Jednego tyrana zastąpił drugi. Miastem rządzą niepodzielnie bezfrakcyjni. Tris wie, że czas uciekać. Lecz jaki świat rozciąga się poza znanymi jej granicami? Może za murem będzie mogła zacząć z Tobiasem wszystko od nowa, bez trudnych kłamstw, podwójnej lojalności, bolesnych wspomnień? A może poza miastem nie ma żadnego świata…
Lecz nowa rzeczywistość jest jeszcze bardziej przerażająca. Nowe szokujące odkrycia zmieniają serca tych, których kocha. Raz jeszcze Tris musi dokonać niemożliwych wyborów - odwagi, wierności, poświęcenia i miłości. Bo tylko ona może przeszkodzić kolejnemu rozlewowi krwi…
Nie wiem czy należy cokolwiek dodawać. Bardzo świetna seria, może nieidealna, lecz na 21-letnią autorkę wyszło całkiem nieźle. Dlaczego ten tom? Pierwszy czytałam w lutym, w podsumowaniu tego miesiąca wypadało podać inne książki, niż z serii ,,Niezgodna”, o której miałam nadzieję wspomnieć w kolejnym miesiącu. Według mnie trzecia część jest o wiele lepsza od drugiej. Mimo zakończenia, zdradzonego mi już sporo wcześniej.



Demet Altınyeleklioğlu Powiększ ,,Sułtanka Kösem. Księga 1. W haremie”
Powieść, na podstawie której powstał hitowy serial „Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem”
Walka o władzę, intrygi miłosne na sułtańskim dworze i gotowa na wszystko sultanka - anioł i demon w jednej osobie.
Poddani nazywali ją Czarną Królową. Dla sułtana Ahmeda I była jego Mahpeyker – najdroższym Księżycem. Sama jednak w głębi duszy na zawsze pozostała Anastazją, prostą dziewczyną z jednej z greckich wysp.
Kiedy skończyła zaledwie piętnaście lat, trafiła do sułtańskiego haremu. Od tej pory miała być jedną z wielu niewolnic na dworze sułtana. Los jednak zadecydował inaczej. Jej niepospolitą urodę, wdzięk i inteligencję dostrzegła babka Ahmeda I. Sułtanka wzięła młodą wieśniaczkę pod swoje skrzydła, przygotowując do roli, którą niegdyś sama pełniła. Anastazja została najpotężniejszą kobietą w Imperium Osmańskim, żoną sułtana. Już jako sułtanka Mahpeyker Kösem rzuciła wyzwanie pałacowym intrygom, zawsze czujnym wrogom oraz czającej się na każdym kroku śmierci i zdradzie.
Uwielbiam historię Turków osmańskich. Moja przygoda ze ,,Wspaniałym stuleciem” rozpoczęła się od pojedynczych odcinków serialu. Następnie przyszła kolej na tę powieść. Obecnie czytam książki następujące po historii Hurrem.



Nicholas Sparks ,,Pamiętnik"
Karty starego notatnika kryją historię romantycznej miłości. Starszy pan codziennie odczytuje ją mieszkającej w domu opieki kobiecie chorej na alzheimera. Jest to opowieść o bogatej dziewczynie z miasta i ubogim chłopaku z prowincji, których pewnego lata połączyło wyjątkowe uczucie. Wbrew sobie zostali rozdzi eleni, a ich miłość wystawiona na próbę. Czy uda im się ponownie spotkać?
Jedno z najważniejszych dzieł Nicholasa, także moja pierwsza jego książka. Uświadamia nam, że zawsze należy abyśmy pozostali wierni naszym przekonaniom oraz tradycjom, nie rezygnować z naszych marzeń oraz pragnień iść w zaparte, nie poddawać się w trudnych sytuacjach wymagających od nas zdwojonej cierpliwości.



Kwiecień

,,Moje serce należy do Ciebie" Alessio Puleo
Historia młodzieńczej miłości w bardzo romantycznym wydaniu, rozgrywająca się jednak we współczesnych i bliskich życia realiach.
Przedmowę do książki napisał popularny autor Federico Moccia.
W klasie 18-letniego Alexa pojawia się nowa uczennica, Ylenia. Chłopak postanawia zwrócić na siebie jej uwagę. Ale Ylenia skrywa tajemnicę i postanawia trzymać chłopaka na dystans. W końcu jednak nie jest w stanie przeciwstawić się uczuciu. Alex jest pewien, że nic ich nie rozłączy, dopóki się nie dowiaduje, że dziewczyna cierpi na ciężką i nieuleczalną wadę serca. Jej jedyną szansą jest przeszczep. W dniu egzaminu maturalnego Alex odbiera telefon ze szpitala z informacją, że Ylenia jest umierająca. Wybiega zrozpaczony na ulicę...
Jest to przede wszystkim wzruszająca historia, chwytająca za serce.



Krystyna Siesicka ,,Zapałka na zakręcie"
Główna bohaterka, Mada, poznaje chłopaka innego od wszystkich dotychczas jej znanych Marcin jest nieufny, samotny, tajemniczy, niechętnie opowiada o sobie, szczególnie o przeszłości... Zapałka na zakręcie to książka o sprawach ważnych i niełatwych ...
Książka łącząca pokolenia, wiążąca nas ze sobą, zrzeszająca ludzi w każdym wieku.




,,Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa" C.S. Lewis
Nieznany świat czeka za drzwiami trzeba je tylko otworzyć. Narnia skuta wiecznym mrozem kraina, która czeka na wyzwolenie. Czworo śmiałków wchodzi przez drzwi szafy do Narnii, świata zniewolonego mocą Białej Czarownicy. I gdy prawie nie ma już nadziei, powrót Wielkiego Lwa Aslana staje się zwiastunem zmian- ale nie za darmo.
Wspaniała podróż w świat fantastyki, będąca w życiu ludzi od najmłodszych lat.





Maj

,,Powiedz, że nic mi nie jest" Rosie Rushton
Życie szesnastoletniej Georgie załamuje się - jej mama znajduje się w szpitalu psychiatrycznym a ojciec nie radzi sobie z sytuacją. Na domiar złego znajomi Georgii uważają ją za dziwaczkę. Dziewczyna zaczyna podejrzewać u siebie chorobę psychiczną.
Książka pozwalająca nam wierzyć, że jeszcze nie zwariowaliśmy, że zawsze jest jakieś wyjście. Motywuje nas do działania, cierpliwości do innych oraz do nas samych.



,,Uciekiner" Richard Bachman (Stephen King)
Przerażająca wizja Ameryki ze zdegradowanym środowiskiem naturalnym, wyraźnym podziałem na dwie klasy społeczne (biednych oraz bogatych) i wszechobecną telewizją Free Vee. Jedyną rozrywką są liczne teleturnieje i gry, których uczestnicy ryzykują życie, gdyż rząd praktycznie zalegalizował morderstwo. Przebojem jest gra zwana Uciekinierem, gdzie zgłaszający się „z ulicy” mają szansę wygrać miliard nowych dolarów - muszą tylko przez 30 dni zwodzić pogoń polujących na nich myśliwych. Dla Bena Richardsa udział we Free Vee to jedyna możliwość zdobycia pieniędzy niezbędnych do uratowania jego osiemnastomiesięcznej córeczki. Przechodzi pomyślnie wymagane testy i rozpoczyna grą. Jego życie zmienia się w koszmar. Aby przeżyć, musi uciekać się do coraz bardziej drastycznych środków. Na podstawie książki powstał film po tym samym tytułem z Arnoldem Schwarzeneggerem w głównej roli.
Kolejne dzieło mistrza grozy. Tym razem tworzy zupełnie coś innego, wizję przyszłej Ameryki. 



,,Chłopak na zastępstwo" Kasie West
Przez całe liceum Gia była typem szkolnej gwiazdy. A teraz miała jeszcze fajnego, starszego od siebie chłopaka, o którym tyle opowiadała znajomym, i wszyscy wreszcie mieli go poznać. Ale tuż przed balem maturalnym, podczas którego miała nastąpić prezentacja, już na parkingu, Bradley z nią zerwał. Jak on mógł? Jak mógł postawić ją w takiej sytuacji?! I co tu zrobić, żeby wyjść z twarzą?
Nagle Gia wypatruje w jednym z samochodów nieznajomego, a w jej głowie rodzi się sprytny plan. Przecież nikt nie będzie wiedział, że to nie Bradley, a ona nie okaże się kłamczuchą, która tak bardzo chciała mieć chłopaka, że go sobie wymyśliła…
Co jednak, jeśli przedsięwzięcie wymknie się spod kontroli? W końcu pomysł jest dość ryzykowny…
Było to moje pierwsze i jak najbardziej udane spotkanie z twórczością Kasie West. Lekka i przyjemna fabuła to właśnie Kasie! 



Czerwiec

,,Zabłądziłam" Agnieszka Olejnik
Współczesna powieść obyczajowa, przy której wzruszą się córki, matki i babcie.
Wciągająca jak filmowa historia, przejmująco napisana, psychologicznie przekonywująca opowieść o szesnastoletniej Majce, o jej wchodzeniu w dorosłość, o dojrzewaniu, o pierwszej miłości, o dorastaniu do miłości, także fizycznej; o lękach i niepewności, o radzeniu sobie z demonami przeszłości (traumatyczne doświadczenia samobójstwa rodzeństwa) i niełatwą „dorosłą” teraźniejszością (depresja rodziców, niechciana ciąża), o odpowiedzialności, popełnianiu błędów i ich mozolnym naprawianiu. O wielkiej pozytywnej sile i energii, jakie drzemią w młodości, o tym, że „nie ma takiego dołka, z którego nie można by się wygrzebać”, że trzeba uwierzyć w siebie i w drugiego, bo to pomaga poskładać rozpadający się świat.
Ta powieść mną wstrząsnęła. Mistrzostwo! Zabawne jest to, że ostatnio czytałam inne dzieło pani Agnieszki i nie skojarzyłam jej z tą książka. A jej proza jest po prostu genialna!



,,Skaza" Cecelia Ahern
Rewelacyjna powieść dla młodzieży autorki megabestsellerów "PS Kocham Cię" i "Love, Rosie". W wytwórni Warner Bros. trwają już prace nad adaptacją filmową. Za produkcję odpowiadają Wendy Finerman i Michelle Chydzik, dzięki którym do kin trafiły m. in. takie hity jak: "Forrest Gump", "Diabeł ubiera się u Prady" i "PS Kocham Cię".
Walka z bezdusznym systemem i gorąca miłość, konspiracja i budzące się namiętności, starcie młodzieńczego entuzjazmu z politycznym wyrachowaniem. Ukarana przez bezduszny Trybunał, 17-letnia Celestine, zostaje ikoną rewolucji zmierzającej do obalenia rządów ludzi, którym się wydaje, że mają prawo narzucać społeczeństwu swoje moralne i obyczajowe dogmaty. Choć napiętnowana Skazą, razem z ukochanym Carrickiem podejmuje walkę o powrót jej świata do normalności.

Ta książka była dla mnie sporym zaskoczeniem, patrząc na nazwisko autorki obawiałam się typowego romansu, zaś czytając opis kryminału, dosyć słabego patrząc na twórczość autorki. Na szczęście moje przypuszczenia się nie sprawdziły, a książka okazała się wspaniałym dziełem na miarę książek Suzanne Collins bądź Veronici Roth.



,,Behawiorysta" Remigiusz Mróz
Zamachowiec zajmuje przedszkole, grożąc, że zabije wychowawców i dzieci. Policja jest bezsilna, a mężczyzna nie przedstawia żadnych żądań. Nikt nie wie, dlaczego wziął zakładników, ani co zamierza osiągnąć. Sytuację komplikuje fakt, że transmisja na żywo z przedszkola pojawia się w internecie.Służby w akcie desperacji proszą o pomoc Gerarda Edlinga, byłego prokuratora, który został dyscyplinarnie wydalony ze służby. Edling jest specjalistą od kinezyki, działu nauki zajmującego się badaniem komunikacji niewerbalnej. Znany jest nie tylko z ekscentryzmu, ale także z tego, że potrafi rozwiązać każdą sprawę. A przynajmniej dotychczas tak było…
Rozpoczyna się gra między ścigającym a ściganym, w której tak naprawdę nie wiadomo, kto jest kim.
Jedyny taki w Polsce pisarz, chyba nie będę się nad tym dłużej rozwodziła. Powiem jedynie tyle: genialne pomysły wspaniałego autora tworzą obłędna historię od której ciężko jest się nam oderwać.



Lipiec

,,Idiota" Fiodor Dostojewski
Oto powieść, z utworów Dostojewskiego kto wie czy nie największa, na pewno zaś najgłębiej badająca mroczne tajniki duszy, a zarazem wzywająca do wytrwania w poszukiwaniu piękna jej wnętrza, chrześcijańskiej caritas, miłości współczującej i wybaczającej. Taki jest główny bohater, książę Lew Myszkin, który bez grosza przy duszy przyjeżdża do Rosji, by objąć spory majątek. Swej dobrotliwości, pokorze oraz irytującej wręcz naiwnej ufności do ludzi, zawdzięcza on tytułowy przydomek, jakim obdarzają go inne postaci. Myszkin to postać z innego czasu i innych krain. Być może zagubiona wprost z Ewangelii w XIX-wiecznym świecie, bezwzględnym dla słabych, pełnym nierówności i złych namiętności. Książę Myszkin chce naśladować Chrystusa, chce być człowiekiem przepięknym, ale wikła się w sieci, które na niego nastawia złość i pożądliwość ludzka. Idiota to zarazem arcydzieło dwóch portretów kobiecych, Nastazji Filipownej i Agłai Iwanownej, pomiędzy których uczucia rozdarte jest serce księcia. To przypowieść o bezgranicznym opętaniu miłością, która może doprowadzić wręcz do unicestwienia osoby kochanej…
Światowy klasyk, budzący w człowieku wiele emocji. Nakłania nas do przemyślenia typowych postaw ludzkich. Czy aby na pewno dobrze postępujemy? Może sobie pobłażamy? Śmiejemy się z kogoś?



,,Krew z krwi" Gabrielle Zevin
Ania Balanchine nie chce od życia wiele: wyjść z więzienia, skończyć szkołę, opiekować się siostrą i... nigdy więcej nie mieć nic wspólnego z czekoladą, uznaną przez władze Nowego Jorku za nielegalną.
Jednak okazuje się, że nawet tak skromne pragnienia to za dużo, gdy pochodzisz z mafijnej rodziny. Czy Ania zaryzykuje bezpieczeństwo swoje i rodzeństwa, by rodzinny biznes mógł przetrwać? Drugi tom „czekoladowej” trylogii.
Pierwsza część była lepsza, lecz nie mogłam wspomnieć o niej w poprzednim miesiącu z powodu nadmiaru książek. Czerwiec obfitował w wiele wspaniałych książek, a o tej mogłam spokojnie wspomnieć w tym miesiącu. Nie mogę zrozumieć dlaczego ta książka nie jest wychwala. Powinna stać na podium obok Igrzysk Śmierci oraz Niezgodnej.



,,Ty, ja i fejs" Jay Asher, Carolyn Mackler
Nie byłoby tej całej historii, gdyby nie facet, rzecz jasna. Josh najpierw zepsuł w ich relacjach wszystko (totalnie!), a teraz jeszcze dał Emmie link do tego nieszczęsnego fejsa...
Przede wszystkim trzeba wam wiedzieć, że jest rok 1996 i kiedy Emma włącza przeglądarkę, wpisuje adres: "www.facebook.com" i się loguje - patrzy w przyszłość. Przegląda swoje aktualne wpisy (i to aktualne jak diabli, bo sięgające aż piętnaście lat do przodu), by sprawdzić, co się zmieniło. Jaki ma status związku? Kto tym razem dzieli z nią życie, no i najważniejsze - czy jest szczęśliwa?
Ciekawość sprawia, że Emma igra z losem - eksperymentuje z teraźniejszością, by przyszłość uległa fascynującym przemianom. Co później? "Zaloguj", "Odśwież". Nowi partnerzy i nowe dorosłe rozterki. Początkowo to wszystko ją kręci, ale sami rozumiecie - co za dużo...
Jay oraz Carolyn opowiadają historię o tym jaką rolę gra w naszym życiu facebook oraz jak bardzo może zniszczyć nam życie.



Sierpień

,,Zbrodnia i kara" Fiodor Dostojewski
Głównym bohaterem „Zbrodni i kary” jest Rodion Raskolnikow, 23-letni student prawa, chłopak zbuntowany przeciw porządkowi świata, który według niego nie jest logiczny. Rozum doprowadza młodego człowieka do zbrodni – według Raskolnikowa normy moralne sprzeczne są z elementarnym rachunkiem i nie dotyczą w równym stopniu wszystkich. Sam stawia się ponad nimi – jednak dokonane przez niego brutalne morderstwo podważa jego wiarę we własne siły i predyspozycje. Wyczerpany psychiczne, rozdarty wewnętrznie, nękany przez gorączkę i majaki przestaje panować nad swoimi czynami. Tymczasem krąg podejrzeń coraz bardziej zawęża się wokół niego.
Lektura szkolna? To chyba jedyna zła strona tej książki. Czytamy ją na czas, zamiast jej go trochę poświęcić i spróbować zrozumieć. Gdy się na chwilę zatrzymamy okazuje się, że ta książka nie jest wcale taka zła, lecz faktycznie jest wspaniałym dziełem i nie przez pomyłkę należy do klasyki literatury.


,,Pokój" Emma Donoghue
Dla pięcioletniego Jacka Pokój jest całym światem. To tu się urodził, to tu bawi się i uczy ze swoją mamą. Na noc mama układa go do snu bezpiecznie w szafie na wypadek, gdyby przyszedł Stary Nick. Dla Jacka Pokój jest domem, dla jego Mamy więzieniem, w którym została zamknięta przed siedmioma laty. Dzięki ogromnej determinacji, pomysłowości i bezgranicznej matczynej miłości udało jej się stworzyć dla synka namiastkę normalności. Niestety ciekawość chłopca rośnie z wiekiem i Mama zdaje sobie sprawę, że Pokój nie wystarczy mu na długo…
Dlaczego ona? Muszę się przyznać, że ta historia mną wstrząsnęła. Nie mogłabym żyć więziona w klatce tak jak główni bohaterowie. Jest to straszne i niedopuszczalne. Wyobrażacie sobie takie życie?



,,Podzieleni" Neal Shusterman
Druga Wojna Domowa toczyła się o prawa reprodukcyjne. Po latach krwawych walk między Obrońcami Życia a Zwolennikami Wolnego Wyboru uchwalono mrożący krew w żyłach kompromis: Życie ludzkie jest nienaruszalne od momentu poczęcia, aż do wieku lat trzynastu. Jednakże pomiędzy trzynastym a osiemnastym rokiem życia, rodzice mogą zdecydować się na „podzielenie” swojego dziecka, wskutek czego, wszystkie jego organy zostają przeszczepione różnym biorcom. Można się zatem takiego dziecka pozbyć, jednak formalnie rzecz biorąc jego życie nie dobiega końca.
Connor sprawia swoim rodzicom zbyt wiele kłopotów, Risa, wychowanka domu dziecka, nie jest wystarczająco utalentowana, aby opłacało się ją utrzymać przy życiu. Levi natomiast jest dziesięciorodnym – dzieckiem poczętym i wychowanym przez religijną rodzinę w celu złożenia w ofierze w procesie podzielenia.
Connor, Risa i Levi – trójka nastolatków oddanych do podzielenia – uciekają z transportu i próbują uniknąć okrutnego losu. Połączeni przez los, wspólnie udają się w desperacką podróż napędzaną przez nieustanną walką o życie. Jeśli uda im się przetrwać do osiemnastych urodzin – będą bezpieczni. Jednak w świecie, w którym system pragnie dopaść każdy kawałek ich ciała, pełnoletność wydaje się być bardzo odległa.
Drugiej tak przerażającej historii nigdy nie czytałam. Doskonale przedstawia nam to co prawdopodobnie kiedyś się wydarzy, coś co powoli zaczyna mieć już miejsce i skutki tego.
Tej książki nie da się zapomnieć.



Wrzesień

,,Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Złodziej pioruna" Rick Riordan
Wiecie co, wcale nie chciałem być herosem półkrwi. Nie prosiłem się o to, żeby być synem greckiego boga. Byłem zwyczajnym dzieckiem: chodzącym do szkoły, grającym w koszykówkę i jeżdżącym na rowerze. Nic szczególnego. Dopóki przez przypadek nie wyparowałem nauczycielki matmy. Wtedy się zaczęło. Teraz zajmuję sie walką na miecze, pokonywaniem potworów, w czym pomagają mi przyjaciele, a poza tym staram się po prostu przeżyć. Przedstawiam wam opowieść o tym, jak Zeus, bóg niebios, uznał, że ukradłem mu piorun - a rozgniewany Zeus to naprawdę spory problem.
Czy Percy zdoła znaleźć piorun zanim rozpęta się wielka wojna bogów?
Co by było, gdyby Bogowie Olimpijscy wciąż żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby nadal zakochiwali sie w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi dzieci, z których mogą wyrosnąć wielcy herosi - jak Tezeusz, Jazon czy Herakles?
Jak to jest być takim dzieckiem?
Pomysłowość Ricka Riordana nie zna granic. Wprowadza nas w mitologię Greków oraz Rzymian umiejscowioną w XXI wieku. Historia, której nie da się zapomnieć.



,,Jeszcze się spotkamy" Iwona Sobolewska
Najnowsza powieść Iwony Sobolewskiej, podobnie jak jej poprzednie książki, jest historią z życia nastolatków. Główna bohaterka, Hania, od lat utrzymuje kontakt listowny ze swoim przyjacielem, Gabrielem. Wspólnie rozwiązują nurtujące ich problemy, dzielą się zmartwieniami i radościami. Łączy ich szczególna nić porozumienia. Akcja książki rozpoczyna się w momencie, gdy Hania ulega fascynacji starszym kolegą z liceum, którego chciałaby bliżej poznać. Dziewczyna wpada na nietypowy pomysł, w którego realizacji pomaga jej przyjaciółka, Laura. Wszystko jest na dobrej drodze, jednak Hanię zaczynają ogarniać wątpliwości, czy Rafał rzeczywiście jest tym, kogo potrzebuje. Dalsze komplikacje wywołuje przyjazd Gabriela. Wszystkim nasuwa się pytanie: czy tych dwoje może łączyć tylko przyjaźń?
Powieść ta ma zaledwie 170 stron, lecz jej przesłanie znacznie przewyższa wiele grubych tomisk. Przy niej płakałam, jak i również się śmiałam, Idealna książka dla każdego.



,,Ekspozycja" Remigiusz Mróz
Termin "ekspozycja" ma przynajmniej pięć znaczeń. Podobnie wieloznaczny jest każdy krok mordercy.
Pewnego ranka turyści odkrywają na Giewoncie makabryczny widok – na ramionach krzyża powieszono nagiego mężczyznę. Wszystko wskazuje na to, że zabójca nie zostawił żadnych śladów.
Sprawę prowadzi niecieszący się dobrą opinią komisarz Wiktor Forst. Zanim tamtego ranka stanął na Giewoncie, wydawało mu się, że widział w życiu wszystko. Tropy, jakie odkryje wraz z dziennikarką Olgą Szrebską, doprowadzą go do dawno zapomnianych tajemnic… Winy z przeszłości nie dadzą o sobie zapomnieć. Okrutne zbrodnie muszą zostać odkupione.
Moje pierwsze spotkanie z Wiktorem Forstem podczas, którego przepadłam już na zawsze. Chciałam więcej i więcej historii związanych z nim. Miesiąc bez niego był miesiącem straconym. Teraz po skończeniu całej serii pozostaje mi jedynie czekanie na jej kolejny tom.



Październik

Jay Asher ,,13 powodów"
Nie możesz zatrzymać biegu wydarzeń. Nie możesz cofnąć czasu. Jedyny sposób, by odkryć tajemnicę… …to nacisnąć „play”.
Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwą jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości…
Niestety ta książka nie jest aż tak dobra jak poprzednia książka Jay'a Ashera, jednak jest na tyle dobra aby znaleźć się w tym poście.


,,Szeptem" Becca Fitzpatrick
Czasem zdarza się miłość nie z tego świata. Naprawdę nie z tego świata…
Patch jest tajemniczy i zabójczo przystojny. Nic dziwnego, że szesnastoletnia Nora uległa jego urokowi. Niemal natychmiast w jej życiu zaczęły dziać się rzeczy, których nie da się wytłumaczyć. Chyba że…
Chyba że ktoś wie, że znalazł się w samym środku bitwy. Bitwy, którą od wieków toczą Upadli z Nieśmiertelnymi. O Twoje życie.
Ale cicho sza… Są tajemnice, o których mówi się tylko szeptem.

Wspaniała książka pełna tajemniczości oraz wielu ciekawych zagadek do rozwiązania. A dodatkowo możemy się zaczytywać w małym kwitnącym romansie. 



,,Przewieszenie" Remigiusz Mróz
Podhalem wstrząsa seria wypadków w górach. Początkowo czarna passa wydaje się jedynie ciągiem pechowych zdarzeń, jednak śledczy ostatecznie odkrywają związek między ofiarami. Każe on sądzić, że ktoś morduje turystów na szlakach.
Dochodzenie prowadzi komisarz Forst. Szybko zdaje sobie sprawę z tego, że zabójstwa powiązane są ze sprawą, nad którą pracował z Olgą Szrebską. Zaczyna tropić mordercę, zbierając okruchy informacji, które ten zdaje się z premedytacją zostawiać.
Kiedy zbliża się do rozwiązania sprawy, doganiają go upiory z przeszłości. Wiktor Forst będzie musiał stawić czoła nie tylko człowiekowi, którego ściga, ale także ludziom gotowym zrobić wszystko, by go pogrążyć.
Kolejne niezapomniane spotkanie z twórczością pana Remigiusza. Czasami zastanawiam się jak można tak pisać? Oraz jak można tyle wiedzieć.



Listopad

,,Diabli nadali" Olga Rudnicka
Dagmar Różyk zostaje znaleziony martwy w swoim gabinecie w okolicznościach budzących u jednych śmiech, u drugich wstręt, a jeszcze u innych - godną pożałowania radość. Za życia był obiektem pożądania kobiet, nienawiści mężczyzn, oczkiem w głowie prezesa. Motywów zabójstwa jest bez liku, tak samo jak podejrzanych. Monika, jego sekretarka, jako jedyna zna tajemnice szefa i jest zdecydowana za wszelką cenę sama odkryć prawdę. Pomaga jej młody policjant Mateusz Jankowski, który po szkole oficerskiej wylądował na stanowisku stażysty w wydziale kryminalnym prowadzącym śledztwo w tejże sprawie. Jego zwierzchnicy, starzy wyjadacze, niechętnym okiem patrzą na młodego, ambitnego nowicjusza, robią sobie z niego żarty i dają na każdym kroku do zrozumienia, że szkoła szkołą, a życie życiem i wiele mu jeszcze brakuje, by stał się twardym gliną.
Z powodu prywatnych kontaktów z Moniką, która jest jedną z głównych podejrzanych, Mateusz zostaje odsunięty od sprawy. Nie wierząc w winę dziewczyny, postanawia działać na własną rękę, ryzykując przyszłą karierę. Poszlaki prowadzą do mieszkania Magdy W., znienawidzonej przez wszystkich zastępczyni Różyka, zwanej przez personel Zdzirą. Zdaniem Moniki to właśnie ona może być zabójczynią, ale najpierw muszą się dowiedzieć, gdzie jest pani wicedyrektor. Ostatnio widziano ją w wieczór poprzedzający śmierć Różyka, gdy odgrażając się i klnąc na czym świat stoi, wybiegła z jego biura.
Genialna powieść połączeni prostoty z wyrafinowanym żartem, kolejnym elementem powieści jest tajemnicze morderstwo. Razem powieść idealna.



,,Trawers" Remigiusz Mróz
Wszystkie pożary zgasły. Zostały tylko zgliszcza.
Grupa uchodźców miała zostać w Kościelisku tylko przez trzy dni. Wójt zakwaterował ich w sali gimnastycznej, czekając, aż rząd znajdzie dla nich stałe miejsce pobytu.
Wszystko zmieniło się, gdy przypadkowy turysta został odnaleziony martwy na szlaku prowadzącym na Czerwone Wierchy.
Odcięto mu opuszki palców, wybito wszystkie zęby, a w ustach umieszczono syryjską monetę. Czy Bestia z Giewontu powróciła? A może to któryś z uchodźców jest winny? Rozpoczyna się nagonka medialna, a wraz z nią śledztwo prowadzone przez Dominikę Wadryś-Hansen.
Tymczasem Wiktor Forst wsiąka coraz bardziej w więzienny świat, zupełnie nieświadomy tego, że na wolności jest ktoś, kto liczy na jego ratunek…
Cóż, Mróz po raz czwarty w tym podsumowaniu, kolejny raz Wiktor Forst, to już jest uzależnienie.



,,Dziewczyna z lustra" Romeo Pawlik
Fusia po przeprowadzce nie może znaleźć sobie miejsca. Wydaje się, że wszystko jest przeciwko niej. Ale czy naprawdę? Wkrótce spotyka na swej drodze przyjaciółkę, która dodaje jej odwagi i... stawia świat na głowie! Niespodziewanie pojawia się też kandydat na chłopaka. Czy jednak w tej roli sprawdzi się niesforny rudzielec - gitarzysta w zespole rockowym? I czy Fusia, jej przyjaciółka i chłopak sprostają wyzwaniu, które wkrótce przed nimi stanie?
Prosta książka, lecz przyjemna. Moja pierwsza książka recenzyjna. Przede wszystkim dlatego pozostała mi w pamięci i koniecznie musiała się znaleźć w podsumowaniu.



Grudzień

W grudniu nie przeczytałam wiele książek, lecz były one dosyć objętościowe. Każda z nich była wspaniała i zasługuje na wspomnienie. Dlatego w grudniowym podsumowaniu zobaczycie więcej książek niż 3 najlepsze.

,,Brisingr" Christopher Paolini
Brisingr to trzeci tom opowieści o Eragonie i smoczycy Saphirze, których łączy niesamowita, wręcz magiczna więź psychiczna.
Brisingr to bajkowa opowieść o ciemnych mocach, obfitująca w malownicze sceny walki, pełna spisków i tajemnic, dziwnych stworzeń, oraz magii.
Eragonowi i Saphirze udało się wyjść cało z bitwy z wojownikami Imperium na Płonących Równinach. Teraz muszą stawić czoło kolejnym wyzwaniom i niebezpieczeństwom. Zanurzamy się w zaczarowany świat i wędrujemy z bohaterami po Alagaesii.
Czy Eragon stanie na wysokości zadania i uwolni ludzi spod tyranii Galbatorixa? Jak będą wyglądały dalsze przygody naszych bohaterów? Jaki finał znajdzie uczucie Eragona i Aryi? Czy sprawdzą się przepowiednie Angeli i Solembuma?
Paolini napisał świetną fantastykę przygodową, z malowniczymi opisami i ciekawymi dialogami. Szkoda tylko, że uśmiercił Glaedra i Oromisa, zdążyłam się do nich przywiązać….
Książka napisana jest lekko i z polotem, czyta się ją z dużą przyjemnością, pobudza wyobraźnię i intryguje. Piękna okładka przyciąga wzrok i stanowi doskonałą kontynuację serii. Przemyślane i dopracowane postacie bohaterów wzbogacają opowieść, a doskonałe tło dopełnia całości.
Brisingr to dotychczas najlepsza część trylogii – najbardziej dopracowana, przemyślana i porywająca.
Mówiłam, że czytałam fantastykę. Do tej pory w podsumowaniu pojawił się jedynie Percy Jackson. Lecz ,,Eragon” to naprawdę wspaniała seria, a ,,Brising” jest najlepszą książką z całego cyklu. Cały czas się coś dzieje, powieść jest pełna akcji.



,,Pochłaniacz" Katarzyna Bonda
Zima 1993. Tego samego dnia, w niejasnych okolicznościach, ginie nastoletnie rodzeństwo. Oba zgony policja kwalifikuje jako tragiczne, niezależne od siebie wypadki.
Wielkanoc 2013. Po siedmiu latach pracy w Instytucie Psychologii Śledczej w Huddersfield na Wybrzeże powraca Sasza Załuska. Do profilerki zgłasza się Paweł „Buli” Bławicki, właściciel klubu muzycznego w Sopocie. Podejrzewa, że jego wspólnik - były piosenkarz i autor przeboju Dziewczyna z północy - chce go zabić. Załuska ma mu dostarczyć na to dowody. Profilerka niechętnie angażuje się w sprawę. Kiedy jednak dochodzi do strzelaniny, Załuska zmuszona jest podjąć wyzwanie. Szybko okazuje się, że zabójstwo w klubie łączy się ze zdarzeniami z 1993 roku, a zamordowany wiedział, kto jest winien śmierci rodzeństwa. Jednym z kluczy do rozwiązania zagadki może okazać się piosenka sprzed lat.
Odkryć zbrodnie zakopane coraz bardziej, wraz biegiem lat? Ciężkie. Bondzie się udało stworzyć wspaniałą książkę opowiadającą o tym i szacunek dla niej za  to.



,,Deniwelacja" Remigiusz Mróz
Gdzie jest Wiktor Forst?
To pytanie zadają sobie zakopiańscy śledczy, gdy topniejący w Tatrach śnieg odsłania makabryczny widok na zboczach Giewontu. Odnalezione zostają zwłoki grupy kobiet, których za życia nic ze sobą nie łączyło.
Żadna wycieczka nie zaginęła zimą na szlakach, a wszystkie ofiary wypadków w górach zostały odnalezione. W dodatku na ciałach nie ma żadnych śladów świadczących o tym, by doszło do zabójstw. Kiedy w Zakopanem znikają jednak kolejne kobiety, nie ma wątpliwości, że na Podhalu pojawił się seryjny zabójca.
Policja odkrywa ślad prowadzący do Wiktora Forsta. Problem polega na tym, że nikt nie wie, gdzie od roku przebywa były komisarz…
Jak dla mnie najsłabsza część z serii książek dotyczących Wiktora Forsta. Zawierająca sporo błędów związanych  ze zmianą akcji oraz jej czasem.



,,Telefon od anioła" Guillaume Musso
Nowy Jork, lotnisko Kennedy'ego. Madeline i Jonathan nigdy wcześniej się nie spotkali. Ona jest paryską kwiaciarką, on - słynnym szefem kuchni, który niedawno utracił żonę i sieć restauracji stanowiącą dorobek życia; teraz prowadzi skromne bistro we włoskiej dzielnicy San Francisco. Gdyby nie incydent na lotnisku, żadne nawet nie wiedziałoby o istnieniu drugiego. Biegnąc do wolnego stolika w zatłoczonym barze wpadają na siebie i przez przypadek zamieniają telefony komórkowe. Kiedy zdają sobie sprawę z pomyłki, jest już za późno - dzielą ich tysiące kilometrów. Ciekawość bierze górę nad dyskrecją. Madeline i Jonathan nie potrafią powstrzymać się przed przejrzeniem zawartości nieswoich komórek. Czy oprócz intymnych zdjęć, e-maili i sms-ów kryją one jakieś interesujące informacje? Okazuje się, że tak. Przeszłość dwojga zafascynowanych sobą nieznajomych wiąże mroczna tajemnica, którą każde usiłowało wymazać z pamięci. Oraz pewna dziewczyna, która albo zaginęła, albo została zamordowana. Działając razem, Jonathan i Madeline mogą sobie wzajemnie pomóc. Niestety, grzebanie w przeszłości nie zawsze dobrze się kończy...
Musso, genialne książki, połączenie romansu z nutką grozy. Po prostu coś pięknego.



,,Nieobecna" Agnieszka Olejnik
Dwie bliźniaczki, Julia i Julita, prowadzą osobliwą grę: zamieniają się ubraniem, zmieniają makijaż i fryzurę, żeby przejąć tożsamość tej drugiej.
Julita jest beznadziejnie zakochaną singielką, która pragnie stabilizacji i rodzinnego ciepła.
Julii na pozór niczego nie brakuje, żyje otoczona luksusem, z własną gosposią i ogrodnikiem. Ma męża i syna, ale niestety jej życie pozbawione jest miłości… Męża traktuje przedmiotowo, a synem niemal wcale się nie interesuje.
Julita często odwiedza Julię i zajmuje jej miejsce, opiekując się siostrzeńcem, podczas gdy Julia spotyka się z kochankami. W ten sposób obie znajdują szczęście i spełnienie. Do czasu. W trakcie jednej z tych osobliwych zamian Julia i jej kochanek zostają znalezieni martwi. Wszyscy są przekonani, że zginęła jej siostra… Do czego doprowadzi skradziona tożsamość?
Najnowszy kryminał Agnieszki Olejnik to pełna niepokoju historia sióstr, które przekroczyły dozwolone granice.
Ta książka było, jest po prostu genialna. Pełna emocji, zagadek, zawirowań. To już druga z książek pani Olejnik, która mnie urzekła.




(Wszystkie opisy pochodzą ze strony Lubimy Czytac)


Nie wiem kiedy pojawią się kolejne recenzje, dlatego chcę Was zaprosić do przeczytania mojego opowiadania: ,,Once"

                                                                 Social media:
Fb-->https://www.facebook.com/Zapiski-Isi-542786129387331/
Ig--->isiaaa_n_books
Snapchat---->isiaaa_n

8 komentarzy:

  1. Przeczytałam jedną książkę z Twojego podsumowania "Behawiorystę oraz chcę w tym roku przeczytać "Pochłaniacza". Zachęcam Cię do poznania moich tytułów,które wypisałam w nowym poście. TBR na nowy rok.
    https://cisza7.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ooo polecam "Pochłaniacza", chociaż na początku ciężko się wciągnąć.

      Usuń
  2. Przeczytałam dużo mniej niż Ty. Uwielbiam ''Szeptem", "Pamiętnik" i "Chłopaka na zastępstwo"

    Pozdrawiam Agaa
    https://ilovetravelingreadingbooksandfilms.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  3. W 2017 przeczytałam zdecydowanie za mało książek.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wow, ale się napracowałaś! Super pomysł. Kocham czytać, ale nie zawsze mam na to czas.
    Pozdrawiam i zapraszam do mnie: https://swiatwedlugidoli.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń