Polecany post

Remigiusz Mróz ,,Ekspozycja"

Tytuł: ,,Ekspozycja" Autor: Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Filia Liczba stron: 480 Data wydania: 12.08.2015 r. Czasami ludzie są ki...

czwartek, 2 sierpnia 2018

,,Amour Fou" Wojciecha Czernka

Tytuł: ,,Amour Fou”
Autor: Wojciech Czernek
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 436
Data premiery: 24.05.2018 r.,,Za życia zawładnęła moim sercem, a po śmierci umysłem."Lubicie tajemnice, nastolatków i klimaty pierwszej miłości? To będzie książka dla Was. Pochłonie i wciągnie w całości, w świat pełen piłki nożnej, młodych ludzi, niewyjaśnionych zdarzeń, śmierci, nieszczęśliwej rodziny, przyjaźni i miłości. Jednak czy będziecie w stanie zaufać tej historii? Zapraszam na dalszą recenzję.

Poznajcie Cezarego Polarka!

Czarek to chłopak wychowujący się w niekochającej go rodzinie. Siostra oraz jej znajomi wyżywają się na nim, przezywają go, często nawet dochodzi do pobić. Rodzice? Powinni zareagować, prawda? Jednak oni też nie mają pozytywnego nastawienia do chłopaka, swoim przyjściem na świat zepsuł im plany na przyszłość, nie był chcianym dzieckiem, a matka i ojciec nie starali się tego ukrywać.
Pomimo problemów związanych z atmosferą panującą w domu Cyziek (jak go nazywają przyjaciele) nie ma ich za wiele. Jest normalnym chłopakiem, mających przyjaciół, uwielbiającym grać w piłkę nożną, wygłupiającym się i nieco olewającym naukę.

Prawdziwe jego utrapienie stanowi dziewczyna, ta wymarzona, młodsza od niego o trzy lata, a także siostra jego najlepszego przyjaciela. Zakochany chłopak nie jest w stanie oprzeć się towarzyszącemu uczuciu, z drugiej strony wie, że dziewczyna jest za młoda na związek, no i jest siostrą jednej z najważniejszych osób w jego życiu.


,,Możecie mówić nadal, że gdy miała dwanaście lat, obdarzyłem ją szczeniackim uczuciem, że gówniarze nie mogą wiedzieć nic o miłości. Że to wszystko to zwykła zaduma lub zauroczenie. Nie musicie traktować tego poważnie. Ja wiem swoje"

Myślicie, że tylko do tego sprowadza się życie chłopaka? Mylicie się. Wydaje się ono być szare, jednak po trzech latach znajdą się w nim kolory tęczy i radość, jednak nie zagrzeją one mie
jsca. Szczęście zostanie odebrane Czarkowi poprzez tragedię, która nie tylko wstrząśnie nim, ale także całą okolicą, wtedy zaczną się też dziać dziwne rzeczy, wykraczające poza świat ziemski.
Może życie Czarka sprawia nieco ponure wrażenie. Monotonność, słowo, z którym może nam się kojarzyć historia Cezarego, lecz nie zauważyłam jej. Sam bohater wydał mi się nietypowy, przede wszystkim dzięki temu to, co przeżywał. Nawet po tragedii, która wywróciła cały jego świat do góry nogami, nie poddał się, a walczył dalej. Miał chwile słabości, ale były to jedynie momenty  w jego życiu. Plusem jego charakteru jest także to, że przetrwał całą beznadziejną sytuację związaną z rodziną. Jest bohaterem, którego możemy pokochać, podążam za nim, współczuć mu, a także niepokoić się o jego dalszy los.

A inni bohaterzy? Podobni, często nie rozumiałam ich zachowania, ale we wszystkich przypadkach wyjaśniło się to na końcu książkiu, jej części bądź rozdział, gdzie rozwiązywało się wiele spraw. Jednych można było polubić, innych znienawidzić. Ta powieść miała swoich dobrych i złych charakterów. To właśnie oni nadali jej nietypową cechę.

Ta książka to thriller z połączeniem romansu, a ja opisałam go bardziej jako obyczajówkę, jedynie dlatego, że gdybym więcej powiedziała na temat fabuły, byłoby to spojlerem, a nie chcę nikomu zepsuć czytania. To, co się wydarzyło później, było jednocześnie niepokojące, ale dla czytelnika, który chce przeczytać dobry thriller także przyjemne. 

Autor ukazał nam wiele uczuć, a także ich trwałość. Udowodnił, że przyjaźnie potrafią przetrwać, a pierwsza miłość może być tą jedyną i tą trwające całe wieki, ale także to, że nic nie jest pewne i stałe. 

Jedynie długość opisów nieco mnie nie zadowoliła, autor starał się przekazać bardzo wiele szczegółów, co jest podobne do stylu Kinga. Na szczęście nie przeszkodziło to w odbiorze lektury.

Cała książka bardzo mi się spodobała, mam nadzieję, że po nią sięgniecie. Być może za parę lat sama ponownie przejrzę jej strony.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu:
8 komentarzy:

 1. Dodaję do listy :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna okładka, wyczyn jak na Novae Res :) Po książkę też może sięgnę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Połączenie romansu i thrillera podoba mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się całkiem interesująco, jestem bardzo ciekawa tej książki:)

  OdpowiedzUsuń
 5. O coś ciekawego i chętnie przeczytam coś innego niż zwykle ;) Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń