Polecany post

Remigiusz Mróz ,,Ekspozycja"

Tytuł: ,,Ekspozycja" Autor: Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Filia Liczba stron: 480 Data wydania: 12.08.2015 r. Czasami ludzie są ki...

sobota, 26 sierpnia 2017

Demet Altınyeleklioğlu ,,Hürrem. Słowiańska odaliska. Tom 1 i 2"

Chcieliście kiedyś się przenieść w inne czasy? Ja tak. Dawniej uwielbiałam serial Wspaniałe Stulecie, a książki Demet, na podstawie, których on powstał umożliwiły mi przeniesienie się do czasów sułtanów i sułtanek.

Demet Altınyeleklioğlu, od prawie 40 lat jest odpowiedzialna za produkcję wielu programów telewizyjnych w Turcji. 
Zajmuje się również tłumaczeniem literatury. Jest znaną tłumaczką romansów historycznych Philippy Gregory.
 Jej książka o sułtance Hürrem przysporzyła autorce wielu fanów, więc kontynuowała serię o turkach osmańskich na podstawie której powstał serial ,,Wspaniałe Stulecie". Przenosimy się na początek XVI wieku. 
Malutka córeczka rosyjskiego pastora zostaje porwana podczas barbarzyńskiej napaści na wioskę, w której mieszkała wraz z rodzicami. 
Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. 
Wkrótce okazuje się, że rodzice małej nie żyją, a jej porywacz zastępuje jej ojca i trzyma ją z dala od innych sobie podobnych. 
Jednak Aleksandra go nienawidzi, lecz ten się tym nie przejmuje. 
Mężczyzna wie, że sam nie zapewni jej dobrego wychowania, więc zabiera ją na dwór chana krymskiego, gdzie dziewczyna zdobywa zainteresowanie i sympatię sułtanki Guldane. 
Staruszka kochając swoją nową podopieczną i chcą pomścić swoją córkę wróży dziewczynce niesamowita przyszłość i wysyła ją jako prezent dla osmańskiego sułtana Sulejmana. 
W haremie potężnego władcy dziewczyna przeżywa chwile pełne upokorzenia, przyjmuje imię Rusłana. Jednak zdobywa sympatię sułtanki matki Hafsy, która żałuje córki Guldane będącą jej dawną rywalką.  Ruskie dziewczę, nazywane tak przez bywalców haremu wyczekuje spotkania z wielkim sułtanem. Jednak nie tylko chce zdobyć miłość władzy, lecz także władzę i potęgę. Za nic nie chce być zapomniana. 
Jednak pojawia się pewien problem, faworyta sułtana nosząca imię Mahidevran, matka przyszłego padyszacha, księcia Mustafy. 
Rusłana jednak zwraca swoją uwagę na sułtana, a ten nazywa ją Hürrem.Jest to ciekawa książka, nie dość, że romans to jeszcze historyczny. 
Jednak nie lubiłam głównej bohaterki. Oglądałam serial, tam wszystko było inaczej przedstawione, ale wiadomo, czymś trzeba zagospodarować te 45 minut. Pomimo wszystko w książce trudno mi było polubić Hürrem. 
Moje serce należało do jej przeciwniczki Mahidevran. Możecie mi powiedzieć, że knuła. Tak, to prawda. Jednak kto by tego nie robił w celu uchronienia swojej pozycji? I to tak wielkiej. 
Hürrem knuła jeszcze więcej, kto wie, może gdyby nie ona to może Turcy osmańscy mieli by wodza jeszcze lepszego od Sulejmana czy jego ojca. Kogoś kto jeszcze nigdy nie zasiadał na tronie. 
Ale kto wie czy to dzięki niej naszą religią nie jest islam? 
Tak więc, chcąc jej za to podziękować i spełnić jej marzenie, aby nie uległa zapomnieniu, umieszczam jej historię dzisiaj na blogu. 
A co do książki to jest fanką Demet, uwielbiam jej klimat, styl pisania, wszystko. Ale chyba moją ulubioną z jej historii będzie opowieść o Kosem. Może jeszcze kiedyś pojawi się tutaj. Jednak jej dzieje bardzo przypominają te Hürrem.


Już niedługo na blogu:


Fb---------->https://www.facebook.com/Zapiski-Isi-186967345042783/?ref=bookmarks

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz