Polecany post

Remigiusz Mróz ,,Ekspozycja"

Tytuł: ,,Ekspozycja" Autor: Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Filia Liczba stron: 480 Data wydania: 12.08.2015 r. Czasami ludzie są ki...

środa, 13 grudnia 2017

Rick Riordan ,,Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Morze potworów"
Tytuł: ,,Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Złodziej pioruna”
Autor: Rick Riordan
Wydawnictwo: Galeria książki
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Liczba stron: 280
Data wydania: 21.10.2009 r. 


,,Potwory nigdy nie umierają. Powstają na nowo z chaosu i barbarzyństwa, które zawsze kotłują się pod powierzchnią cywilizacji..."


Pierwsza część mnie zaskoczyła. Byłam ciekawa dalszych przygód herosa Percy'ego. Jeszcze kawałek mitologii. Coś pięknego. Pomyślałam sobie, że szkoda tracić czas i zabrałam się za kolejną część.

Rick Riordan autor serii książek o młodym chłopaku i bogach olimpijskich, opartej na mitologii greckiej.

W swoich książkach łączy mitologie grecką z rzymską, odwołuje się do kultury egipskiej. Tworzy przewodniki po świecie mitów. Jego książka ,,Miecz lata" jest początkiem trylogii o bogach nordyckich. Czytelnicy go kochają jego bogów, szybką akcję i humor przez Riordana stworzony.

,,Percy Jackson i Bogowie olimpijscy. Morze potworów" tu już druga część cyklu opowiadająca historie młodego herosa, Perseusza, syna Posejdona. Tym razem Percy jest już nieco starszy i bardziej dojrzały.
Trójka przyjaciół, wyżej wymieniony chłopiec, córka Ateny, Annabeth oraz satyr Grover ruszyła w swoją stronę. Każda z tych osób chciała żyć swoim życiem, aby w wakacje po raz kolejny spotkać się na Obozie Herosów. Annabeth postanowiła dać szansę ojcu i z nim zamieszkać poprzez okres trwania okresu szkolnego.  Grover zapragnął ruszyć śladem wielu satyrów, odnajdując Pana oraz Złote Runo. Zaś Percy nie ma wyższych celi, chce tylko ukończyć rok szkolny.
Młody heros poprzez miesiące nauki zaprzyjaźnił się z Tysonem, ciekawą oraz intrygującą postacią.
W ostatnich dniach nauki szkołę chłopców atakują potwory, zaś oni we podejmują się obrony, przez co grozi im wydalenie. Z odsieczą przybywa Anabeth, ostrzega Percy'ego przed jego kolegą, który jak się okazuje jest cyklopem, czyli jego przyrodnim bratem.
,,Nie wolno przekreślać nikogo z rodziny, niezależnie od tego, jak ten ktoś się o to stara. Nie ważne, jak bardzo cię nienawidzą, jak cię zawstydzają albo po prostu nie doceniają twojego geniuszu, mimo że wynalazłeś internet..."
Razem wyruszają do obozu, gdzie wszystko się zmieniło, Chejron już nie piastuje stanowiska opiekuna obozu. Zaś drzewo Thalii, córki Zeusa, chroniące Obóz usycha, może je jedynie ocalić Złote Runo. Niestety misja ta nie przypada naszemu bohaterowi, lecz jego przeciwniczce Clarisse.
Syna Posejdona dręczą sny o Groverze. To właśnie przez nie Percy i jego przyjaciele wyruszają na poszukiwanie Złotego Runa. Nie będzie to prosta przeprawa, lecz spotkanie z nieobliczalnym Luke'em.


W porównaniu do poprzedniej części ta podobała mi się bardziej. Dlaczego? Percy nieco dorósł, w związku z tym autor nieco zmienił narrację, już nie wydawała się tak dziecinna, jednak czegoś mi w niej brakowało.
Historia obfituje w wiele wydarzeń, bitew i ciągłych zwrotów akcji, które zaciekawiają czytelnika, zachęcając do dalszego czytania i coraz szybszego wyczekiwania kolejnych zwrotów akcji. Jednym z nim jest nowa postać, rzekomy cyklop, który okazuje się być synem Posejdona, czyli przyrodnim bratem Perseusza. Jest to dosyć ciekawe doświadczenie, gdyż obserwujemy zmienne humory Percy'ego w stosunku do wiernego oddania Tysona.
,,Układy rodzinne są zawsze skomplikowane, a układy rodzinne nieśmiertelnych są nieskończenie skomplikowane. Czasami jedynym, co możemy zrobić, jest przypomnienie komuś o pokrewieństwie na dobre i na złe... i utrzymywanie wzajemnego ranienia się i zabijania na jak najniższym poziomie."
Oceniam tę książkę jako najlepszą z serii, mimo iż jeszcze nie miałam okazji przeczytać kolejnych części tej historii.


                                                        Już niedługo na blogu:
                                                     ,,Przewieszenie" Remigiusz Mróz                                                           Social media:
                      Fb-->https://www.facebook.com/Zapiski-Isi-542786129387331/
                      Ig--->isiaaa_n_books
                      Snapchat---->isiaaa_n 


6 komentarzy:

 1. Jakiś czas temu czytałam i bardzo mi się podobała <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja tylko film ogladalam. Nawet nie wiedzialam ze sa ksiazki! Przeczytam napewno bo filmy mi sie bardzo podobaly 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo, z tego co słyszałam to filmy są chyba nieco pomieszane z fabułą :)

   Usuń
 3. Bardziej mi to wygląda na streszczenie książki niż na recenzję :) Nie wiem, jakim stylem pisze autor, jacy są bohaterowie tak naprawdę, wiem tylko, co się w książce dzieje. Pozdrawiam i powodzenia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami zdarza mi się napisać bardziej streszczenie niż recenzję

   Usuń