Polecany post

Remigiusz Mróz ,,Ekspozycja"

Tytuł: ,,Ekspozycja" Autor: Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Filia Liczba stron: 480 Data wydania: 12.08.2015 r. Czasami ludzie są ki...

sobota, 23 września 2017

Najciekawsze premiery książkowe!!! Wrzesień, top24

Nurtują was pytania typu ,,Co czytać?", ,,Co jest na topie?", ,,Kiedy wychodzi kontynuacja mojej ulubionej powieści?", ,,Kiedy wyjdzie książka mojego ulubionego autora?" Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w tym poście, czytając krótki opis książki i datę jej premiery. Będą już to książki, które wyszły może i miesiąc temu, ale nadal pachną nowością.

Numer 1
Henryk Nicpoń ,,Polowanie na generała.", 11.09.2017r
Książka historyczna, kto co lubi.
Jest to przede wszystkim reporterski zapis konfliktu Józefa Piłsudskiego z generałem Rozwadowskim w czasie odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Rola generała jest wielka i kluczowa. Zaś idzie pod prąd i pomniejsza zasługi szanowanego przez nas Piłsudskiego, ukazując go jako polityka zakompleksionego i bezradnego polityka, który według autora miał wpływ na przedwczesną śmierc Rozwadowskiego.
Nie wiem kto się zdecyduje na tą opowieść, obalając naszą wiarę w historię. Mnie nieco przeraża taka wersja prawdy. Jednak ostatnio w książkach historycznych są modne powieści oczerniające polityków.

Numer 2
Agnieszka Hałas ,,Teatr węży. Tom 1. Dwie karty", 12.09.2017r
Fantastyka, którą średnio lubię, jednak zaczyna coraz więcej miejsca zajmować w przeczytanych przeze mnie książkach.
Przy tej książce wkraczamy w mroczny świat, przesycony magią, potężny, zapierający dech w piersiach.
Czarna Magia zwykle w książkach jest tą złą, np. Harry Potter nie szukając daleko, tak jest także w tej książce. A czarnych magów ścigają ci srebrni i robią to bezlitośnie. Inne wydarzenia też mają miejsce, demony z Otchłani przybierają ludzkie postacie i odwiedzają świat śmiertelników. Pojawia się też pewien człowiek chory fizycznie, może nieco i psychicznie, pamięta jedynie urywki ze swojej przeszłości, jednak w tunelach podziemnego świata odkrywa swoje magiczne talenty.
Kto chce mroczną powieść?  Już na was czeka!


Numer 3
Paulina Młynarska ,,Rebel" 12.09.2017r
Literatura Faktu
Felietony Pauliny Młynarskiej umieszczanie w prasie i w internecie zostają zebrane  w całość i wydane.
Porusza rozmaite tematy. Od polityki do zamiany ról. Zastanawia się co by było gdyby mężczyźni zachodzili w ciążę.
Jest to imponujący zbiór opowieści z humorem i językiem o świcie, który się cały czas zmienia.
Kto zainteresowany?Ja!


Numer 4
Leisa Rayven ,,Zła Julia" 13.09.2017r
Typowa powieść kobieca, chociaż  czytają ją także mężczyźni, kontynuacja książki autorki pt.,,Zły Romeo"
Jest to opowieść o związku dwojga ludzi, takiej typowej relacje związek-rozstanie-związek. Chyba przewiduję jak to się skończy. Jednak muszę to najpierw przeczytać, ale chyba jeszcze poczekam na kolejną część.
Może tutaj jestem nieco krytyczna, jednak chcę to przeczytać, tylko najpierw pierwsza część i niech wyjdzie trzecia.
Dodatkowym plusem jest aktorstwo głównych bohaterów. Po prostu uwielbiam aktorów i aktorki, a spektakle, filmy i seriale na zawsze już zostaną w moim sercu.

Numer 5
Trudi Canavan ,,Obietnica następcy" 13.09.2017r
Kolejna Fantastyka, tym razem 3 tom trylogii ,,Prawo Milenium".
Już nie będę mówiła co jest czym w tej książce, ale mogę zapewnić, że jest ona tym na co można czekać z niecierpliwością, ludzie szaleją na punkcie książek tej autorki. Ja jednak na razie sobie poczekam, skończę Eragona. 


Numer 6 
Heather Trott ,,Ubuntu. Motocyklowa odyseja samotnej kobiety przez Afrykę" 14.09.2017
Lubicie motocykle? Albo przygody?Jeśli tak to coś dla was.
Wyobraźcie sobie podróż motocyklem przez Afrykę.
Heather Ellis ma 28 lat, kiedy w jej głowie pojawia się szalona myśl, aby udać się na motocyklową wyprawę po Afryce. Nigdy wcześniej nie wybrała się na tak długodystansową wyprawę, ani że nigdy nie była w Afryce. Zaledwie rok później znajduje się w porcie w Durbanie, skąd rusza ukochaną Yamahą w przygodę życia.
Przemierza góry Ruwenzori i Kilimandżaro. Pozostawiając za sobą tumany piachu, gna przez pustynie północnej Kenii, gdzie wpada w kłopoty,  wprost na uzbrojonych bandytów. Zostaje ocalona przez spracowanych rybaków łowiących w jeziorze Rudolfa. Nieprzerwanie pędzi dalej i zwiedza egzotyczne zakamarki. Na każdym etapie podróży pomaga jej lokalna ludność, której przedstawiciele uczą Heather na czym polega duch ubuntu - uniwersalna więź przyjaźni i współistnienia.
Urzeka was? Mnie po części, przydałby się w tym pewien ogień.Numer 7
Jason Wilkes ,,Spal pracownię matematyczną i sam sobie wymyśl matematykę" 19.09.2017r 
Pierwsza część tytuły pewnie by się spodobała większości uczniów. Druga? Niekoniecznie. Kto chce zaczynać kilkutysięczną prace od nowa? Nikt.
Jeśli zachęciłam jakiegoś przeciwnika matematyki to przepraszam. Jest to przeciwieństwo niszczenia. To jest tworzenie.
Wilkes puszcza z dymem obecne podejście do matematyki. Skupia się na samym procesie tworzenia matematyki, przedstawia ją jako dziedzinę niewymagającą uczenia się czy zapamiętywania regułek. Pokazuje nam jak można wymyślić ją na nowo.
Książka, która może doszczętnie zmienić naszą wiedzę, a także podejście do nauki. Zaczyna się od prostych rzeczy, kończy na bardziej pogmatwanych, ale dobrze wytłumaczonych.
Są tu jacys geniusze matematyczni chcący zdobyć tę książkę?Numer 8
Dobromir Makowski ,,Wyrwałem się z piekła" 20.09.2017r
Historia człowieka zniszczonego psychicznie, bitego przez ojca, mający matkę alkoholiczkę, bywalca domów opiekuńczych, domu dziecka. Jednak to nie to było jego problemem. Jego problemem był brak akceptacji. Więc zaczął kraść, chciał być taki jak jego koledzy. Od małego dziecka słyszał ,,Skończysz jak matka", tak często, że aż sam w to uwierzył. Jednak czy może stać się innym człowiekiem, lepszym?
Przeczytajcie historię tego człowieka i sami odpowiedzcie na to pytanie.


Numer 9 
Kara Thomas ,,Mroczne zakamarki" 20.09.2017r
W Fayette, prowincjonalnym miasteczku w Pensylwanii, na każdym kroku czają się tajemnice. Tessa, która wyjechała stąd w dzieciństwie, starała się nie myśleć o tym, co wydarzyło się tamtej letniej nocy. Callie, jej przyjaciółka, została w Fayette. Przeprowadziła się do innego domu, więc nie musi codziennie patrzeć na te same ściany, ale Callie zawsze była tą silniejszą. Dlatego potrafi stawiać czoła demonom i ma nadzieję, że pewnego dnia znikną na dobre, jeśli będzie ostro imprezowała. Jako dziewczynka Tessa nigdy nie rozmawiała ze swoją przyjaciółką o tym, co wtedy widziały. Nie przed procesem, w którym obie zeznawały. Ani tym bardziej potem. Po procesie Callie zamknęła się w sobie, a Tessa wyjechała, co tylko sprawiło, że przyjaciółki całkowicie straciły ze sobą kontakt. Ale od wyjazdu Tessę nurtują pytania. Pewne rzeczy nieustannie budziły jej podejrzenia. A teraz musi wrócić do Fayette – tam, gdzie Wyatt Stokes czeka w celi śmierci na proces apelacyjny, gdzie przed laty zginęła Lori Cawley, kuzynka jej przyjaciółki, i gdzie ukrywa się ktoś, kto może znać prawdę.
Ktoś chętny na tę mroczną historię?

Numer 10 
Laila Shukri ,,Byłam kochanką arabskich szejków" 26.09.2017r
Coraz więcej słyszymy o podobnych historiach, tym razem na tapecie wstrząsająca historia Polki, którą rozkochano, aby sprzedać. Możemy powiedzieć , że to powieść o jednej z tysiąca kobiet, która stała się żywym towarem, jednak o takich historiach warto mówić. Laila Shukri dotarła do niej i wysłuchała jej historii, aby móc opowiedzieć ją światu. W jednym z klubów Julia poznała Tarka, przystojnego Syryjczyka, który ją oczarował, a następnie zaprosił na egzotyczną wycieczkę do Dubaju. Na miejscu okazało się, że kobieta znalazła się w rękach jednego z największych gangów handlujących ludźmi. Rozpoczął się koszmar seksualnego zniewolenia, brutalnej fizycznej i psychicznej przemocy... Jak w XXI wieku wygląda handel ludźmi? Czy tylko śmierć jest wybawieniem z niewoli? Brutalna rzeczywistość tysięcy kobiet wykorzystywanych przez najbogatszych szejków, o której świat woli nie mówić głośno.


Numer 11
Jerzy Bralczyk ,,1 000 słów" 26.09.2017r
Po bestsellerowych "500 zdaniach" czas na "1000 słów. W błyskotliwych, a jednocześnie odkrywczych i głębokich felietonach Jerzy Bralczyk przedstawia najbardziej niezwykłe, najwięcej znaczące i najważniejsze słowa, których używamy na co dzień i od święta. Tropi zmieniające się znaczenia wyrazów i zaskakujące powroty słów – wydawałoby się – skazanych na zapomnienie. Obok słów wielkich, które każą stawać na baczność, będą też słowa-perełki, które swoim brzmieniem, historią, znaczeniem, emocjonalnym tłem budzą zdumienie i radość z ich ponownego odkrycia. Numer 12
Abbi Glines ,,Uwiedź mnie" 27.09.2017r
Tym razem coś dla wielbicieli romansów.
Jason nie chce żyć w cieniu swojego brata, Jaxa, gwiazdy rocka. Ucieka więc do Sea Breeze w Alabamie, by zerwać z dotychczasowym życiem i znaleźć zasłużony odpoczynek. Jednak spotkanie niegrzecznej dziewczyny, znanej w okolicy ze swoich kontrowersyjnych zachowań, nie było w jego planach... Jako nowa para w Alabamie cieszą się namiętną zabawą, zapominając o dotychczasowych problemach. Do czasu, gdy Jason przekonuje się, że Jax nie jest jedyną osobą, która potrafi zniszczyć mu życie.


Numer 13
Nicholas Sparks ,,We dwoje" 27.09.2017r
Tak, tak, dobrze przeczytaliście, nowa książka króla romansu tuż, tuż.
32-letni Russell Green ma wszystko: wspaniałą żonę, uroczą 6-letnią córkę, prestiżową posadę dyrektora reklamy w dużej firmie oraz wygodny dom w Charlotte. Jego życie przypomina piękny sen, a szczęście skupia się wokół jego miłości, Miriam. Ale na lśniącej powierzchni idealnej bańki mydlanej zaczynają pojawiać się rysy. Ku rozpaczy i zaskoczeniu Russa, jego życie niespodziewanie wywraca się do góry nogami. W ciągu kilku miesięcy traci żonę i pracę. Musi zająć się córką i zaadaptować się do nowej rzeczywistości. Przyjdzie mu zmierzyć się z nieznanym, pokonać własne słabości, sięgnąć po umiejętności, z których nigdy nie korzystał. Czeka go wielki emocjonalny test.
Może nie jest to historia typu ,,Spójrz na mnie", ,,Od pierwszego wejrzenia" czy ,,Dla Ciebie wszystko", ale mimo to zapowiada się całkiem, całkiem.


Numer 14
Remigiusz Mróz  ,,Joanna Chyłka. Tom 6. Oskarżenie" 27.09.2017r
Powraca polski mistrz kryminału!!! Od jego książek nie można się oderwać. A teraz pojawia się nowa część historii Joanny Chyłki.

Od serii brutalnych morderstw pod Warszawą minęły cztery lata. Sprawcę ujęto, skazano, a potem osadzono w więzieniu. Dowody wskazujące na dawną legendę "Solidarności" były nie do podważenia. Mimo to pewnego dnia mecenas Joanna Chyłka otrzymuje list od żony skazańca, w którym kobieta twierdzi, że odkryła nowe dowody na niewinność męża. Prawniczka przypuszcza, że to jedna z wielu spraw, którym nie warto poświęcać uwagi... Przynajmniej do czasu, aż kobieta ginie, a materiał DNA jednej z ofiar zabójcy zostaje odnaleziony w innym miejscu przestępstwa. W dodatku wszystko wydaje się w jakiś sposób związane z Kordianem Oryńskim...
Kto kupuje?


Numer 15
Augusta Docher ,,Najlepszy powód, by żyć"27.09.2017r
Chociaż nic na to nie wskazuje to autorka tej książki jest Polką.
"Wszystko trwało ułamek sekundy. Błysk ognia i nagle jestem w ognistej kuli. Dociera do mnie, że się palę. Jestem żywą ludzką pochodnią. "
 Dominika budzi się po kilku dniach. Wie, że to był wypadek, a ukochany ojciec wcale nie chciał jej zabić. Teraz, kiedy on jest w więzieniu, ona leży w szpitalu i walczy o życie. Chociaż właściwie, to inni walczą za nią, ponieważ ona się już poddała. Ale to, co miało być końcem, okazuje się być początkiem...
 Przewrotny los stawia na jej drodze ambitnego młodego lekarza, który dostrzega w niej coś więcej niż tylko pacjentkę. Gdy on będzie leczył jej ciało, jego brat Marcel, czarna owca szanowanej rodziny, spróbuje uleczyć jej duszę.Tylko czy to jest w ogóle możliwe? Czy pęknięte serce potrafi jeszcze kochać? I czy ktoś, kto ma tyle powodów, by się zabić, odnajdzie ten jeden, by żyć?


Numer 16
K.A. Linde ,,Dziewczyna mojego brata" 27.09.2017r
Byliście kiedyś w trudnej sytuacji, kiedy byliście w przeszłości związani z rodziną ukochanej osoby? Jeśli tak to ta książka jest dla was, jeśli nie to możecie się przekonać jak to jest być w takiej sytuacji.
Ta historia jest o dziewczynie, która chodziła z bratem swojego chłopaka. Ukochany tego nie pamięta, a ona nie chce pamiętać. Z całą ich rodziną nie chciała mieć nic wspólnego. Jednak Jensen Wright wtargnął w jej świat. Wszystko co było w nim wydawało jej się być idealne. Nie dzieli się niczym. Ale co się stanie jeśli jego brat odkryje prawdę? Czy ich związek się zakończy?
Tak, jest to zdecydowanie książka, na którą czekam!Numer 17
Krzysztof Bochus ,,Martwy błękit" 27.09.2017 r
Dla tych co kochają kryminały.

W Sopocie znalezione zostają zwłoki znanego żydowskiego kolekcjonera i wyznawcy Kabały - Saula Rottenberga. Wszystko wskazuje na samobójstwo. Wkrótce w makabrycznych okolicznościach giną kolejni członkowie rodziny Rottenbergów. Radca kryminalny Christian Abell podąża niezmordowanie tropem morderców. Aby ich odnaleźć, musi jednak najpierw rozwiązać zagadkę zza grobu, pozostawioną mu przez Rottenberga... Nie będzie to łatwe, ponieważ droga do prawdy usiana jest przeszkodami, a w samym śledztwie nic nie jest oczywiste. Chodzi o pieniądze czy o coś więcej? Czy dzisiejszy Grand Hotel zbudowany został na łapówkach i ludzkiej krwi? A może kluczem do rozwiązaniem zagadki jest Kabała i jej święte litery? Czy rodzina Rottenbergów padła ofiara spisku? Kto torpeduje wysiłki Abella i wyprzedza go ciągle o krok? Pytania się mnożą, a próba znalezienia na nie odpowiedzi może kosztować życie.


Numer 18
Alek Rogoziński ,,Lustereczko, powiedz przecie" 27.09.2017r
Czas na kolejny kryminał.
Znana autorka powieści kryminalnych Róża Krull jest świadkiem samobójstwa jednego z uczestników konkursu Mister Polonia. Wkrótce okazuje się, że nie miał on żadnego powodu, aby zdecydować się na tak desperacki czyn. Zaintrygowana Róża rozpoczyna śledztwo i szybko przekonuje się, że w świecie facetów, którzy wiedzą o kosmetykach i modzie więcej niż ona sama, znajdują się też psychopaci, gotowi na wszystko, aby tylko zdobyć tytuł Najprzystojniejszego Polaka Roku...
 "Lustereczko, powiedz przecie" to drugi tom przygód Róży Krull i dwójki jej przyjaciół, a zarazem współpracowników – menadżerki Betty i PR-owca Pepe. Tym razem w rozwiązaniu zagadki kryminalnej pomaga im też sam Mister Polski, Rafał Maślak.
"Zostać bohaterem powieści kryminalnej? Zaskakujące i ekscytujące! Tak, jak i książka!"
Rafał Maślak, Mister Polski


Numer 19
,,Anonimowe wyznania"  27.09.2017r
Serwis Anonimowe wyznania –to w Polsce zupełny hit, portal w którym ludzie opisują anonimowo, a przez to bez ogródek, cenzury i wstydu swoje niesamowite historie. Miesięcznie odwiedza tę stronę blisko milion osób, generując ponad 17 milionów wejść!
 Oto kilkaset najlepszych historii, które opublikowali w serwisie – historie spektakularnych wpadek, zaskakujących sukcesów, wstydliwych porażek czy prześmiesznych wydarzeń. Historii, którym udało się roześmiać, zadziwić, rozbawić i doprowadzić do łez setki tysięcy internautów. A to wszystko w jednej książce, którą napisało życie. Hit czy kit?


Numer 20
Gabriela Gargaś ,,Zanim wstanie dla nas słońce" 27.09.2017r
Nowa książka wspaniałej Gabrieli!!!
Stefania jest położną, która kocha swoją pracę. Zawodowe zajęcia angażują ją na tyle mocno, że nawet nie zauważa, kiedy mąż i córka oddalają się od niej. Ona sama z kolei coraz bardziej zbliża się do doktora Wojdara. Romans z lekarzem uruchamia lawinę złych wydarzeń. Gdy córka Stefanii, Liwia, dowiaduje się o romansie matki, wpada we wściekłość i wyjeżdża na wieś. Tam spotyka Filipa, z którym zachodzi w ciążę. Życie Liwii diametralnie się zmienia, a w trudnych chwilach wspiera ją matka. Asystuje przy porodzie córki, popełnia jednak kardynalny błąd, który zaważy na życiu wielu osób...
 Niekiedy miłość opowiada nam swoją własną, smutną historię, a płomienny romans, który miał przynieść odmianę, okazuje się iluzją. Jednak za popełnione błędy trzeba zapłacić i choć czasu nie można cofnąć, to jednak przy odrobinie dobrej woli losowi można nadać nowy bieg. Bo przecież na szczęście nigdy nie jest za późno.


Numer 21
Demet Altinyeleklioglu ,,Wspaniałe stulecie. Tom 8. Tajemnice dworu sułtana Hatidże" 27.09.2017r
Żyli w dwóch różnych światach... Połączyło ich przeznaczenie.
Ona jest jedyną córką groźnego sułtana Selima i ukochaną siostrą sułtana Sulejmana. On przybywa z dalekiej Pargi, to Ibrahim Pargali. Jego sercem rządzi ogromna ambicja, ale i pewien sekret... Szybko staje się najlepszym przyjacielem Sulejmana i dowódcą osmańskiej armii, przed którą drży cała Europa. Gdy Pargali bierze za żonę piętnastoletnią Hatidże, tron jest niespodziewanie blisko. Jednak sułtanka Hürrem nie traci czujności...
Oczywiście, czekam! Uwielbiam świat osmańskich sułtanów i ich kobiet.


Numer 22
Demet Altinyeleklioglu ,,Sułtan" 27.09.2017r
Kolejna książka opisująca historię Turków osmańskich. Chylę czoła przed autorką, która potrafi nas zafascynować historią. 
 Historia nie zawsze postępuje sprawiedliwie. Jednego obleka w szatę bohatera, innemu przypina łatkę zdrajcy.
 Nieoczekiwana śmierć Mehmeda Zdobywcy podczas przygotowań do podboju Rzymu wstrząsa osmańskim pałacem. Władzę przejmuje szehzade Bajazyd, ale matka jego młodszego brata, Dżema, gotowa jest zrobić wszystko, by to jej syn zasiadł na tronie.
 Czemu duszę młodego Dżema, który w dzieciństwie nigdy nie pragnął panować, rozpala nagle żądza władzy? Czy nieznające zaspokojenia kaprysy kobiet, które wkroczyły do jego życia, przywiodły go do zguby? Czyje ręce podają mu śmiercionośny kielich - papieża Borgii czy znanej jako Królowa Trucizn pięknej Lukrecji? A może tej, która jest najbardziej kochana?
 Od ośnieżonych szczytów gór Küre po splendor osmańskiego pałacu; od potężnych piramid, po zdradzieckie mury zamku joannitów na wyspie Rodos - tu śmiertelne intrygi przeplatają się ze skrywanymi namiętnościami, a prawda gubi się wśród tajemnic dziejów...Numer 23
Kelly Luce ,,Za Tobą" 27.09.2017r
Życie w cieniu sławnego ojca, zbrodnia i tajemnice ukryte w cieniach przeszłości. Powieść psychologiczna z Japonią w tle.
Głównej bohaterce, mieszkającej od dwudziestu lat w Stanach Rio Silvestri, udało się uciec od trudnej przeszłości. Rio, a tak naprawdę Chizuru Akitani, córka genialnego, podziwianego na całym świecie japońskiego skrzypka jako młoda dziewczyna porzuciła swoją prawdziwą tożsamość, rodzinę oraz ojczyznę... Gdy jednak pewnego dnia otrzymuje tajemniczą przesyłkę, a w niej smyczek ojca wraz z informacją o jego śmierci, a także złożony w postać motyla tajemniczy banknot, będzie musiała wrócić do domu i zmierzyć się ze wszystkim, od czego próbowała uciec. Nic nie przeraża jej bardziej niż myśl, że jej mroczny sekret mógłby wyjść na jaw...Numer 24
Katy Evans ,,Ladies Man" 28.09.2017r
Spin-off bestsellerowej serii "Manwhore".
 Jedna z najlepiej ocenianych powieści erotycznych w historii.
 To mężczyzna, z którym nie chodzi się na randki. To mężczyzna, który nie spodoba się twojej mamie. To mężczyzna, który złamie ci serce.
 Tahoe Roth to najlepszy przyjaciel Malcolma Sainta. Człowiek o twarzy anioła i duszy diabła, którego jedno spojrzenie powoduje przyspieszone bicie serca, seks traktuje jak lekarstwo na wszystko. Gina jest piękną dziewczyną, która w obecności Tahoe woli być ostrożna. Kiedyś ją odrzucił, a ona odrzuciła jego. Oboje czują się rozbici. Wygląda na to, że tych dwóch części nie można już ze sobą połączyć. Choć czują do siebie niewiarygodną chemię i fantazjują o sobie bez opamiętania, pozostają jedynie przyjaciółmi. W końcu Gina uświadamia sobie, że jedyny facet, którego pragnie to uparty i niedostępny Tahoe Roth.

Już niedługo na blogu:

Znajdziecie mnie:
Fb---->https://www.facebook.com/Zapiski-Isi-186967345042783/?ref=bookmarks
Instagram---->isiaaa_n_books
Snapchat---->isiaaa_n

3 komentarze:

  1. Nawet nie wiedziałam, że jest książka Anonimowych Wyznań :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jest jeszcze wiedzy bezużytecznej :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ooooo kurkaaaaa wodna!!! Jest nowa Trudi Canavan. Uwielbiam jej świat. Przeczytałam już dwie trylogie. Wciągła mnie niesamowicie. Przy jej książkach zapominam o wszystkim innym. Znów będę miała zajęcie.

    OdpowiedzUsuń