Polecany post

Remigiusz Mróz ,,Ekspozycja"

Tytuł: ,,Ekspozycja" Autor: Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Filia Liczba stron: 480 Data wydania: 12.08.2015 r. Czasami ludzie są ki...

czwartek, 22 lutego 2018

Agnieszka Chrzan ,,Wariatka"

Tytuł: ,,Wariatka”
Autor: Agnieszka Chrzan
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 162
Data wydania: 30.10.2017 r.


Czasami coś nam się nie udaje pomimo naszej idealności, braku jakiejkolwiek niedoskonałości. Czytając opis, a także recenzje ,,Wariatki" zauważyłam, że Agnieszka Chrzan opisała podobną sytuację w swojej książce, to mnie przyciągnęło wraz z charyzmatyczną okładką.


Agnieszka Chrzan jest absolwentką Politechniki Warszawskiej, lecz przede wszystkim osobą zafascynowaną światem i zwiedzaniem go, odwiedziła już piętnaście krajów, swoją debiutancką powieść ,,Wariatka" pisała wieczorami na Long Island w USA. Przez kilkanaście lat uczęszczała na zajęcia z rysunku i malarstwa. To właśnie jej ilustracje możemy zobaczyć w powieści. 


Agnieszka Chrzan opowiada o Ani, dziewczynie sukcesu, planów i marzeń. Nie możemy o niej powiedzieć, że ma wszystko, gdyż nie ma ojca, lecz bardzo wiele osiągnęła zarówno w nauce, jak i w swoich prywatnych sprawach, świetnie maluje, bierze udział w zawodach sportowych . Dziewczyna sukcesu.
Jednak jej życie nie jest idealne, przygotowuje się do matury, musi borykać się z nieobecnością ojca, który zostawił ją i jej matkę, nie układa jej się z chłopakiem. Lecz, może nie wszystko stracone. Może karty miłości się odwrócą? 


Agnieszka Chrzan w ,,Wariatce" porusza wiele tematów. Jednym z nich jest wychowywanie się bez rodzica co jest ciężkie, mimo iż główna bohaterka ma ojczyma, jednak ich kontakt nie układa się pomyślnie. Poprzez kreację postaci Ani, dziewczyny którą ojciec porzucił, autorka opowiada o tym z czym muszą borykać się dzieci rozwodników. 
,,- Chciałabym móc sobie wyobrażać, że jesteś wspaniałym ojcem - wyszeptała. - Jednak wiem, że jestem dla ciebie niczym. Nawet zwierzęta dbają o swoje potomstwo."

Z perspektywy zwykłego odbiorcy jest to niewyobrażalne, ciężko nam powiedzieć jakby wyglądał nasz świat bez dwójki rodziców.
Kolejnym bardzo ważnym tematem są choroby psychiczne, na które czasem nawet nie wiemy, że chorujemy; osoby chore, ich bliscy często nie są sobie w stanie poradzić. Należy im okazać bezgraniczną pomoc i wsparcie. Trudne jest to także dla bohaterów książki, którzy nie do końca wiedzą jak sobie radzić z zaistniałą sytuacją.

Spodobał mi się wizerunek bohaterów, główna bohaterka mimo swojej idealności jest przedstawiona jako osoba z problemami, lecz ma także przyjaciół, na których zawsze może liczyć.
Matka i ojczym tworzą prawdziwą rodzinę, kochającą się, a mimo to kłócącą, lecz mogą zawsze na siebie liczyć.
Mimo tych ciężkich i trudnych tematów książkę bardzo szybko i przyjemnie się czyta. Powieść jest właściwie jak bajka. Piękna i krótka, lecz treściwa, z przesłaniem.
Klimatu dopełniają wspaniałe rysunki autorki.

Okładka również wspaniale się prezentuje, jest refleksyjna i nieco mówiąca o tym, co dzieje się w książce.

Moja ocena: 9/10
Za egzemplarz recenzyjny dziękuję wydawnictwu:10 komentarzy:

 1. Dość interesująca książka, z którą muszę się zapoznać :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie również bardzo się książka podobała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz jakieś recenzje książek dla mężczyzn?

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje się być naprawdę ciekawa, myślę, że ją przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń
 5. interesująco napisane! Podoba mi się szata graficzna tego wpisu. Zdjęcia bardzo ładnie uzupełniają treść. Recenzja zachęca do przeczytania tej książki. Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń