Polecany post

Remigiusz Mróz ,,Ekspozycja"

Tytuł: ,,Ekspozycja" Autor: Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Filia Liczba stron: 480 Data wydania: 12.08.2015 r. Czasami ludzie są ki...

piątek, 9 lutego 2018

Łamiąc stereotypy, czyli książka Agaty Rybki pt. ,,31 korytarzy"

Tytuł: ,,31 korytarzy”
Autor: Agata Rybka
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 288
Data wydania: 08.12.2017 r.Macie czasami wrażenie, że ludzie patrzą przez zamknięte oczy? Nie rozumieją innych? Oceniają pod względem stereotypów? Agata Rybka aktywnie obala schematy, tworząc nietypowe realia.


Agata Rybka jest przede wszystkim studentką, nauczycielką, rysowniczką, tłumaczką, a także autorką książki pt. ,,31 korytarzy", która jest jej debiutem literackim. Zrobiła ona na mnie ogromne wrażenie osoby, która w  młodym wieku wydaje książkę, uczy się, a także pracuje. Jej powieść znajduje się poza wszelkimi barierami.


16-letnia Amelia zaczyna nowe życie, idzie do liceum gdzie czekają na nią nowi nauczyciele, znajomi. Nie jest jedną z typowych uczennic, wprost przeciwnie wyróżnia się mocnym makijażem, a także wyzywającym ubiorem, który działa wielu osobom na nerwy.Pewnego dnia trafia do szpitala przez problemy z chorą mamą, kontaktami z rówieśnikami oraz konfliktem z nauczycielką geografii. Okazuje się, że mimo wszystko po swojej stronie ma przyjazne osoby: przyjaciółkę Ulę oraz 38-letniego nauczyciela matematyki mimo ich początkowej niechęci ich uczucie każdego dnia rośnie w siłę.
Książka Agaty Rybki obala stereotypy wiążące się ze związkami osób, charakteryzującymi się sporą różnicą wieku. Porusza także temat romansu, pozostawienia rodziny. Przedstawia powody za i przeciw. Pomaga czytelnikom, którzy znaleźliby się w takiej samej sytuacji. Postawą jednego z głównych bohaterów ostrzega nas przed popełnianiem błędów, brnięciem w związki bez przyszłości.

Idealna dla każdego czytelnika  młodszego, starszego. Uświadamia nam, że nie powinniśmy się zamykać na realia, a je rozszerzać. Nie rzucać krzywych spojrzeń w galeriach, restauracjach, a  starać się wspierać.
Książka jest napisana relacją pierwszoosobową, z perspektywy głównych bohaterów. Zarówno Amelii jak i nauczycielowi matematyki są przypisane poszczególne rozdziały, dzięki czemu możemy doświadczać tej historii dwustronnie. Rozpoczynają się one datami, orientujemy się w upływie czasu.

Agata Rybka ze swoją książką kieruje emocjami czytelników, wzbudza uczucia, a także sprawia, że chcemy dalej zagłębiać się w losy Amelii i jej kochanka.
Polecam? Oczywiście. To nie jest jedna z książek pełnych schematów, lecz wędrówka przez nieznane ścieżki, uczucia, emocje, odrzucenie. Spora dawka emocji.
Moja ocena: 9/10


Za egzemplarz recenzyjny dziękuję wydawnictwu:


10 komentarzy:

 1. Niesamowicie mnie zaciekawilas ta książką, muszę się z nią koniecznie zapoznać :3

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli podobała ci się ta książka, to powinien również przypaść ci do gustu "Czas pokaże" pani Ficner-Ogonowskiej. Również autorka walczy tam ze stereotypami i kreuje świetnych bohaterów.
  Po tę pozycję może sięgnę, kiedy będę miała chwilkę wolniejszego czasu.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Tę książkę to ja koniecznie chcę. Po prostu zainteresowałaś mnie tak, że po prostu muszę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba w końcu jakąś recenzją Cię zainteresowałam :D

   Usuń
 4. Uwielbiam tego typu książki, na pewno jak tylko będę miała okazję to bliżej jej się przyjrzę. :)

  nataliapoczatek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Perfekcyjna recenzja. Dużo się od Ciebie uczę przy recenzowaniu książek.

  OdpowiedzUsuń